Klamidijska infekcija

mmill

Htio bih dobiti malo bolje objašnjenje vezano uz klamidijsku infekciju spolnih organa.
Sa djevojkom sam sada 5 mjeseci. 8 dana nakon prvog seksualnog odnosa bez zaštite pojavili su se simptomi klamidije iako nije otkrivena prilikom prvog testa na bris uretre na bakterije već kod drugog brisa koji je isključivo za klamidiju.
Budući da mi je prostata bila veća Urolog mi je najprije dao Nolicin, a kasnije Sumamed. Nakon 25.10. morao bih učiniti kontrolni bris. Urolog je prepisao istu kuru i za partnericu no njezina liječnica nije joj htjela dati Sumamed već joj je dala da ide učiniti bris maternice. Po tom brisu ona nema klamidiju. Ona je imala seksualnog partnera nešto više od mjesec dana prije nego smo ja i ona imali odnos i kazala je da je koristila kondom.
Mene zanima, budući da mi je to prva partnerica sa kojom sam imao spolni odnos nakon 6 god. od zadnjeg odnosa sa starom partnericom, da li je moguće da klamidija "izbije" tako kasno van?
Da li se moguće zaraziti, ako nije preko partnerice, u hotelskoj sobi preko stranica kreveta ili jogija ili wc školjke ili na neki drugi način?
Vanrednih partnerica nisam imao.

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Htio bih dobiti malo bolje objašnjenje vezano uz klamidijsku infekciju spolnih organa.
Sa djevojkom sam sada 5 mjeseci. 8 dana nakon prvog seksualnog odnosa bez zaštite pojavili su se simptomi klamidije iako nije otkrivena prilikom prvog testa na bris uretre na bakterije već kod drugog brisa koji je isključivo za klamidiju.
Budući da mi je prostata bila veća Urolog mi je najprije dao Nolicin, a kasnije Sumamed. Nakon 25.10. morao bih učiniti kontrolni bris. Urolog je prepisao istu kuru i za partnericu no njezina liječnica nije joj htjela dati Sumamed već joj je dala da ide učiniti bris maternice. Po tom brisu ona nema klamidiju. Ona je imala seksualnog partnera nešto više od mjesec dana prije nego smo ja i ona imali odnos i kazala je da je koristila kondom.
Mene zanima, budući da mi je to prva partnerica sa kojom sam imao spolni odnos nakon 6 god. od zadnjeg odnosa sa starom partnericom, da li je moguće da klamidija "izbije" tako kasno van?
Da li se moguće zaraziti, ako nije preko partnerice, u hotelskoj sobi preko stranica kreveta ili jogija ili wc školjke ili na neki drugi način?
Vanrednih partnerica nisam imao.

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovani,
prema navedenom, nije moguće utvrditi otkuda je klamidija "stigla". Razlog za to leži u činjenici da nemamo mikrobiološke podatke iz svake kronološke točke koju spominjete, a i zbog toga što su ranije upotrebljavane metode za detekciju klamidije bile manje osjetljive od današnjih. Međutim, za tog unutarstaničnog mikroorganizma se zna da u određenim situacijama (najčešće zbog djelovanja nekih antimikrobnih lijekova na koje je klamidija rezistenta) može prijeći u stanje perzistencije te se nakon određenog vremena aktivirati. Prenosi se vaginalnim, analnim ili oralnim spolnim odnosom.