uticaj sexa na zdravlje

SekaG

Postovani molila bih vaz za pomoc!
Naime imam 23 godine i prije 6 mjeseci mi je dijagnosticiran fibroadenom dojke i policisticni jajnici.
Fibroadnom su mi lokalno uklonili,janike lijecim yasmin kontraceptivnim pilulama.U vezi sam sa deckom vec 9 mjeseci,ali nemamo seksualne odnose jer sam ja jos uvjek nevina!
Par lijecnika mi je reklo da ce moji problemi sa hormonima,policsticnim jajnicim i fibroadenomima nestati kad udjem u brak!Je li to znaci kada budem imala sexualne odnose,ali mi nisu rekli na taj nacin???
Je li mogao nastati ova fibroadenom zato sto mi pocinje otkucavati biolosku sat,a jos uvjek sam nevina?
Je li mi pravo vrijeme da sada izgubim nevinost,jer da budem iskrene imam potrebu za tim i osjecam se spremnom?
Hvala unaprijed

Zbunjena

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
prema meni dostupnim literaturnim podacima, spolni odnos se ne koristi u terapiji sindroma policističnih jajnika niti fibroadenoma dojki. Vodeći se ovim, spolni odnos ne mogu preporučiti u svrhu liječenja navedenih stanja. No, ako si sama postavite indikaciju za ulazak u spolni život, nećete biti ni prva ni posljednja.