Kolestaza ili samo suhoća kože

List123

pozdrav,
osjećam već nekoliko tjedana ove trudnoće, a sada sam u 18tj. povremeno na određenim dijelovima tijela svrab. kao da me neka buba bocne i na trenutak me taj dio tijela zasvrbi.međutim nije još uvijek nepodnošljivo i ne svrbe me tabani i dlanovi kao što piše pod simptomima za kolestazu.
Da li bi to bila kolestaza ili ipak samo obična suhoća kože koja se sad u trudnoći razvlači?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prerano je za pojavu holestaze. Vjerovatno ovo drugo.

moni-ka

Poštovani doktore, trudna sam 28+2 i par dana me svrbi trbuh. Mislila sam vjerojatno zbog suhoće i rastezanja kože, iako sam se dosad mazala kremom protiv strija. Svrbež ublažim tom istom kremom ali on se i dalje javlja. Kako je nastupio vikend i nisam u mogućnosti otići ginekologu, po internetu sam tražila o svrbežu u trudnoći i naišla na termin 'kolestaza'. Da li se o tome može raditi budući da se svrbež javlja samo po trbuhu, a kod kolestaze i po nogama i dlanovima? Tamnu mokraću nemam. Molim Vaše mišljenje. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne radi o kolestazi ali za svaki slučaj sutra napravite jetrene enzime i bilirubin.