Kondilomi

Mimaaa91

Doktore, u vezi sam 7 godina i to je moj jedini partner kog sam imala. Pre oko dve godine primetili smo da on ima neku bradavicu ali nismo znali o cemu se radi, mislili smo da je obicna bradavica u pitanju. Juce smo ustanovili da se radi o kondilomima kod lekara i da ih imam od skoro i ja (jednu bradavicu samo) pa je lekarka ustanovila da ih je on preneo meni.
Moje pitanje je na koji nacin muskarac moze da se zarazi i da li to znaci da je imao odnose sa nekim drugim ko je bio zarazen?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako se doista radi o kondilomu, radi se o spolno prenosivoj bolesti uzrokovanoj HPV virusima 6,11.
Prilikom prvog kontakta s nekim tko ima kondilome, zaraznost je preko 50 posto.
Ostali načini prijenosa su malo vjerovatni.

Anči0308

Molim vas za misljenje:, koliko je cesta pojava kondiloma u rodnici kod osobe koja je jednom imala samo vanjske kondilome? Ako oni postoje, moze li ih dr vidjeti na pregledu spekulumom ili treba druga metoda?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može se vidjeti na pregledu i uz pomoć kolposkopa.

Anči0308

Ima li veze stupanj cistoce u rodnici (moj je 1-2), s postojanjem virusa tj. kondiloma u rodnici ili ne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nema veze s kondilomima.

xxxNinaxxx

Doktore, ja sam prije godinu dana imala kondilome, skinula ih i vise se nikad nisu vratili jer sam jako podigla imunitet. Ako sam sada ponovo obukla hlace, koje sam tada zadnji puta nosila, a nisu oprane u međuvremenu, ima li opasnosti? Moze li HPV virus prezivjeti na zraku i odjeci koja je bila u dodiru s njim, tj kondilomima, nakon godinu dana. Pitanje je mozda bezveze, ali no molila bih odgovor?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće se ništa dogoditi. Ne prenosi se putem hlača.

xxxNinaxxx

Ok, hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.