Kontracepcija?

Tatjana

Poštovana dr. Kupešić!

U prvoj trudnoći jedva sam izvukla živu glavu nakon EPH gestoze i eklampsije u devetom mjesecu trudnoće (curica i ja smo dobro).U drugoj trudnoći imala sam "samo" H gestozu, i opet je sve sretno završilo nakon čega smo pojačali mjere kontracepcije, jer treća se trudnoća ne smije dogoditi zbog prije navedenih popratnih pojava kod istih. Već godinu dana trošim tablete Cilest no zanima me da li postoji neki bolji i trajniji način kontracepcije (izuzev sterilizacije kirurškim putem) i koji?
Zdravsteno stanje odlično i prije i poslije obiju trudnoća.Nikakvi kronični poremećaji u radu bubrega, jetre i sl.

SNJEŽANA

Draga Tatjana, oprostite što ovako upadam ali moram vas zamoliti za
malu pomoć.Prije godinu dana i ja sam u 32.tjednu trudnoće imala
EPH GESTOZU i eklamsiju,moja beba nažalost nije preživjela.
Sada razmišljam o novoj trudnoći pa vas molim da mi kazete koji doktor
vam je vodio trudnoću i da li ste morali cijelu trunoću provesti u
bolnici. Još jednom se ispričavam na smetnji.
Unaprijed hvala!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Tatjana,
U Vašem slučaju, ukoliko ne želite trošiti oralnu kontracepciju, a nemate nikakvih rizičnih momenata (poput kroničnih upalnih promjena, uterinih anomalija , mioma i sl.) za korištenje intruterine kontracepcije, mislim da u dogovoru s liječnikom možete odabrati intrauterini uložak (tzv. spiralu). Svakako prije umetanja IUU trebate učiniti pretrage poput Papa nalaza i/ili cervikalnog obriska kako bi se isključilo postojanje neke genitalne upale.