Kontracepcija i hipertenzija

sigurnost

Poštovani,
smije li žena od 30 godina koja nije rađala, ima redovite cikluse (recimo da su relativno slabe i kratke oduvijek, ali redovite), liječeni hipertoničar, piti kontracepcijske tablete? I ako ne, koje su ostale mogućnosti zaštite koje ona može primjenjivati? Patentex oval, spirala?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, povišeni tlak spada u relativne rizike za uzimanje kontraceptivnih pilula. Naime tijekom samog uzimanja pilula u 5%pacijentica dolazi do povišenja krvnog tlaka zbog povišenja vrijednosti angiotenzina.
Ako je tlak kupiran dobro sa lijekovima mogli bi razmisliti o primjeni pilula ali uz veliki oprez i češće ginekološke i laboratorijske kontrole.
Ako se već odlučite na uzimanje pilula svakako sa minimalnom dozom estrogena ili dapače progestagenskog tipa tzv. "mini pilula".
Što se tiče Patentex oval radi se o nehormonskoj spermicidnoj kremi i to svakako možete koristiti.
Intrauterini uložak (Spirala) nije metoda zaštite kod žena koje nisu rađale.
Eto, dao sam Vam smjernice.

sigurnost

Hvala na iscrpnom odgovoru. Naime, ja sam godinama bila na Cilestu. Sad nisam već godinu dana jer ni nemam odnose. A prije par mjeseci mi je dijagnosticirana hipertenzija. E sad, ja imam višak kilograma, znam da se tablete sa najmanjom dozom hormona ili mini-pilule daju ženama koje nemaju taj problem. Naime, ja sam u fazi mijenjanja liječnika - trenutni me nijednom nije slao na nikakve krvne pretrage, a ja ispala hipertoničar (doduše, najvjerojatnije je to zbog debljine, no ipak, moglo se dogoditi da ih tako pijem i dalje). Mogu li kao takva piti te "slabije" tablete? Uh, dakle, morati ću kondom i plodni/nepolodni dani. To mi nikako ne odgovara.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana kao što rekoh hipertenzija je relativna kontraindikacija, dakle može ali uz velike mjere opreza, i uz reguliran tlak.

sigurnost

Hvala puno na strpljenju. Možete mi još samo, molim Vas, reći, postoje li uopće mini pilule na našem tržištu i koje su to? Nisam se nikada sa njima susretala, niti ne znam nijednu ženu koja pije te, a ne kombinirane pilule.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ime Vam ne mogu reći jer ispada da nekog protežiram, reklamirajući ali kao jedan primjer, Vam mogu reći da se sastoji od 75 mikrograma dezogestrela. Predstavljena je i u Hrvatskoj nedavno.