Lijekovi i trudnoca

Monika

Postovana doktorice Kupesic!
Moram reci da mi je ovo druga poruka koju vam pisem i zahvaljujem se sto ste mi odgovorili na onu prvu.Pisala sam vam u vezi zacepljenog nosa gdje ste mi savjetovali posjet otorinolaringologu sto sam i napravila, uglavnom specijalista je rekao da se,( zaboravila sam napisati da sam u 22 tjednu trudnoce i da je s trudnocom sve uredu) nista ne moze uciniti i da mi je nos stalno zacepljen zbog hormona, tako da vec tri mjeseca imam osijecaj kao da sam stalno prehladjena,no nekako sam se pomirila s tim da tako mora biti ali sada mi se javio sasvim drugi problem.Naime zub umnjak mi je poceo izrastati i stvorila se velika upala,isla sam zubaru koji mi je prepisao amoksicilin kapsule i eto vec ih pijem tjedan dana ali nije mi nista bolje i dalje je nateknuto sve oko zuba, danas sam opet bila kod zubara koji me poslao kod oralnog kirurga, a i on mi je onda rekao da se nista ne moze napraviti, da je to isto zbog tih hormona i da jedem tekucu hranu a zub i upala ce dugo prolaziti,samo su mi dali jos jednu kutiju kapsula i rekli da kupim nekakve tablete protiv bolova koje ne stete bebi,ne moram reci da vec par noci ne mogu spavati od bolova a suzdrzavam se od tableta za bolove i vise zaista neznam sto mi je ciniti.Nadam se da ste donekle uspjeli svatiti ovo moje pismo pa molim za bilo kakav savijet, i Molim Vas da mi kazete jel i beba moze osijetiti bol kad me to boli, i koliko su stetni antibiotici amoksicilin i jel mogu ostati kakve poslijedice po dijete od ovog mog stanja i koje tablete za bolove su najmanje stetne i kliko cesto se mogu uzimati naravno pod pretpostavkom da nece stetiti bebi.
Unaprijed zahvalna
Monika

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Monica,
Zahvaljujem na Vašem upitu i mogu Vas umiriti da terapija amoxicilinom zasigurno neće štetiti Vašoj bebi. Ipak mislim da bi bilo uputno uputiti se na konzultacijski pregled kod maksilofacijalnog kirurga kako bi se vidjelo da li je moguće sanirati Vaše stanje i poduzeti još nešto osim primjene antibiotskog liječenja. Što se tiče pitanja osjeća li fetus Vašu bol i kako ona utječe na njega - postoje studije koje su pratile biofizički profil fetusa i ustanovile da postoje jasne naznake da se uznemirenost, bol i strah majke projiciraju na nerođeno čedo i izazivaju slične obrasce ponašanja. Oskreno Vam želim što brže ozdravljenje i sanaciju Vašeg problema.

anadk

postovani,sada sam u 11 tjednu trudnoce .Zadnju menstruaciju sam imala 02,02,2011 ,a 01,03,2011 sam popila demetrin 2 puta po 5 miligrama i 1 rupurut za zgaravicu.Nisam znala da sam trudna .Zanima me mogu li ovi lijekovi negativno uticati na razvoj ploda ?

Srdacan pozdrav...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, uzimanje jednokratne doze antidepresiva i antacida neće negativno djelovati na trudnoću, ako tu terapiju ne uzimate duže vrijeme.

miraca

dobar dan..
imam jedno pitanje vezano za nalaz, u 17. sedmici sam trudnoce i dobila sam tablete untrogestan 100mg
da pijem 2/1, a na nalazu mi pise CX-80% zatvoren. sta to znaci? jeli to nesto opasno?
hvala vam puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vrat maternice je 80% zatvoren. Mislim da se za sada ne trebate brinuti. Bilo bi dobro napraviti UZV folikulometriju, uz puni mjehur da se vidi da li se vrat maternice eventualno otvara iz unutra i kolika mu je dužina, ima li tuneliranja , oblik itd.

anadk

Postovani,imam jaku zgaravicu u trudnoci .Imala sam i prije i jedno vrijeme sam pila termomineralnu vodu iz banje koja je za pice u kojoj ima sumpora i bilo mi je dobro.
Zanima me da li bi bilo setno za plod ako bih sada ponekad pila tu vodu ?Sada sam 12 tjedan .

Srdacan pozdrav,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako je voda inače za piće i ako je bakteriološki provjerena i pod nadzorom mjerodavnih sanitarnih službi ne vidim razloga zašto je ne biste pili.

emilica1

Poštovani,
Imam 25 godina, ciklusi neredoviti, najkraci u godinu i pol je bio 21 dan, a najduzi 32 dana
Decko i ja koristimo metodu plodnih i neplodnih dana kao kontracepciju jer nam nije problem ako dode do trudnoce.
Zadnja menstruacija je bila 26.12.2021 i trajala je 5,6 dana. 7.dan ciklusa dogodilo se svršavanje u rodnicu, 4 dana nakon toga tocnije 10 dan ciklusa sam osjetila bolove kao grc u donjem desnom dijelu trbuha pa sam pomislila da je ovulacija, ali nije bilo plodne sluzi. Inace sam to imala.
Sad je meni problem što sam ja 5.1.2022 tj. 11 dan ciklusa bila na ortopanu a jucer zbog korone uzela 3 tablete paracetamola sto mislim da je ok. Ali sam uzela danas tj 14.dan ciklusa jednu sumecu tabletu Maxflu.
Moje pitanje tj zabrinutost za potencijalnu trudnocu je, ako dode do trudnoce oce li taj ortopan i jedan max flu stetiti trudnoci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa od navedenog neće štetiti trudnoći.

emilica1

Sad sam se sjetila da sam uzela jos jedan max flu 31.12.2021

Ivo Balenović, dr. med.

Neće štetiti.