menstrualni ciklus

gagulina

Postovani,
imam 42 godine i do sada sam imala redovne mestrualne cikluse na 23-25 dana. Medjutim, desavalo mi se ponekad i ranije, kada dozivim veliki stres da tog meseca dobijem ranije, nego obicno, 16-17.dan. Medjutim, pre 3 meseca sam imala bas veliki stres oko posla, pa sam tog meseca dobila 17.dana. Nakon toga, sam dobila 31.dana a evo sada 18. dana. Mislim da je stres okidac za sve to, s tim sto evo vec treci mesec ne dobijam kada bi trebalo. Moje pitanje je da li da sacekam i sledeci messec i vidim da li ce mi se to regulisati samo od sebe, jer ja za sada ne smem da pijem nikakve hormonske tablete (upucena sam kod hematologa, zbog genetske predispozicije za trombofiliju). Koliko se dugo tolerise to "setanje" menstrualnog ciklusa. Znam da se pod normalnim smatra sve izmedju 21. i 35.dana.
Hvala unapred

gagulina

I jos da dodam, da ovaj 18.dan kada sam dobila, dobila sam tamno smedjkast sekret. Da li da to racunam kao menstruaciju ili kao nadolazecu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da to nije menstrualno krvarenje. Sugeriram uzv da se ustvrdi da li je sve u redu, da li postoji cista,polip, miom, ili je poremećaj hormonski.

gagulina

Ipak je krenula menstruacija, posle tog braonkastog sekreta. Inace UZ jajnika sam radila pre malo vise od godinu dana, tacnije u januaru 2014. Bilo je sve u redu. Ginekoloski pregled sam radila u julu 2014.sa kolposkopijom i papa testom. Da li da uradim hormone stitne zlezde i polne hormone, pre nego sto odem kod ginekologa?
Unapred hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prvo na pregled a onda sve ostalo.

gagulina

Postovani, u predhodnim postovima sam Vam objasnila moje probleme. U medjuvremenu se menstrualni ciklus vratio u normalu, 2 meseca mi je dolazio na 24 dana. Medjutim, opet je ovaj mesec dosao na 18 dana. Bila sam kod ginekologa koji je uradio pregled, kolposkopiju i vaginalni UZ. Sve je u redu, nema cisti, mioma... Zatim sam uradila hormone stitne zlezde i polne hormone, i oni su u redu.
Evo rezultati:
Hormoni stitne zlezde: TSH 2.50 rf.vrednost 0.27-4.2
FT4 19.3 rf.vrednost 12-22
FT3 4.26 rf.vrednost 3.1-6.8
anti-Tg antitela 12.95 rf.vrednost 0-115
anti TPO antitela <5.00 ref.vrednosti 0-34
polni hormoni:
FSH 24.7 ref.vrednosti folikulrna faza 3.5-12.5
ovulacijska faza 4.7-21.5
lutealna faza 1.7-7.7
estradiol 359 menopauza 25.8-134.8
folikularna faza 46-607
ovulacijska faza 315-1828
lutealna faza 161-774
progesteron 2.84 folikularna faza 0.6-4.7
ovulaciona faza 2.4-9.4
lutealana faza 5.3-86
menopauza 0.3-2.5
Sta dalje raditi, da li je moguce da sam polako usla u perimenopauzu i da ce se to desavati u buducnosti? Sta mi vi savetujete?
Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom mislim da ste blizu klimakterija. Povremeno će vam ciklus dolaziti na vrijeme, neki put kasnit neki put doći ranije. Čim će FSH i LH rasti menstruacija će vam rijeđe dolaziti. Za sada ne treba ništa raditi osim možda davati gestagene u drugom dijelu ciklusa da se regulira ciklus.

gagulina

Postovani,
Imam jos neka pitanja. Ovi hormoni su radjeni 13.dana menstrulnog ciklusa pa je fsh predpostavljam povisen zbog ovulatorne faze. Da li bih ja mogla da zatrudnim, jer bih volela da imam jos jedno dete. Ono sto sam primetila da mi je vec treca menstruacija oskudna, traje 4,5 dana ali je malo ima. Da li to znaci da sam vec u perimenopauzi i koliko dugo ta perimenopauza moze da traje do menopauze? Da li u perimemopauzi moze da sr zatrudni?
Unapred hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro se zna kad se rade spolni hormoni. Prema nalazima hormona ste u perimenopauzi. Moguća je trudnoća ali šanse nisu velike.
Napravite AMH.