Mišljenje po nalazu IO PH pregleda

karis

Poštovani ,dana 18.03.2015. napravljena je hysterectomia totalis (TLH) cum adnexectomia bilateralis PER lpsc Lymphadenectomia pelvica.18.02.2015 napravljena je kiretaža-dijagnoza adenocarcinoma endometrij G I. Opis i tijek operacije- Dezinsekcija vanjskog spolovila i operativnog polja,Foley kateter. U speklima se prikaže porcija te se jednim kružnim šavom i jednim Z šavom zatvori cervikalni kanal.Postavi se uterini manipulator.Incidira se koža u pupku te se insuflacijom kroz Veressovu iglu oko 3,5 l CO2 učini pneumoperitoneum. Uvrde se 5 troakara, 1 za optički instrument te 4 postranična radna instrumenta. Prikažu se organi male zdjelice i trbušne šupljine. Uterus primjerene veličine i makkroskopski uredna izgleda kao i oba adneksa. Svi organi trbušne šupljine makkroskopski urednog izgleda. Učini se sistematski obostrano zdjelična limfadenektomija pri čemu sene nađe suspektnih ni povećanih limfnih čvorova. Ultrascisionom se postupno ispreparira i prereže paracervikalno tkivo do ligg. sacrouterrina i aa.uterina koje se bipolarnom elektrodom koaguliraju te ultrascisionom prerežu.Potom se ultrascisionom indicira plica vesicouterina i mokraćni mjehur se potisne prema kaudalno. Na taj se način ispreparira rodnica koja se potom prereže ultrascisionom, a uterus se ekstrirpira kroz rodnicu zajedno s oba adneksa. Preparat se pošalje na intraoperativni patohistološki pregled. Slijedi šivanje rodnice pojedinačnim šavovima. Nalaz IO PH pregleda: invazija manja od 50 %.-operater. dR.H. HALLER. Poštovani, po Vašem mišljenju kakav patohistološki nalaz mogu očekivati i ima li nade za mene? Unaprijed zahvalna, s poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da ima nade. Ako je invazija do 50 posto bit će potrebno dodatno zračenje vanjsko i kroz rodnicu.
No pričekajte definitivne PHD maternice i jajnika kao i limfnih čvorova da se napravi staging, te se donese odluka o daljnjem nastavku liječenje.
Možete se javiti kada dobijete definitivne phd nalaze ako bude nejasnoća.

karis

Poštovani, zahvaljujem Vam na brzom odgovoru . Ali čim ste mi spomenuli zračenje strah me je, ali kako Vi kažete trebam čekat patohistološki nalaz. Po Vašem iskustvu da li to unutarnje i vanjsko zračenje može pridonijeti ozdravljenju ? Da li to znači da imam metastaze? Unaprijed zahvaljujem, nadam se da ćete mi opet odgovoriti.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam da li imate metastaze. Valjda ste radiki ct ili mr prije operacije.
Vanjsko i unutarnje zračenje.