nakon operacije polipa

malena3322

Bok! 19.01.2017 imala sam operaciju polipa,koja je kao uspješno završila,na ultrazvuku nakon 3mj doktorica mi je rekla da imam ožiljak od 5mm ili ostatak polipa nakon operacije.Zadnja menstruacija koja je bila 17.05 bilo je uredna i točna,moram napomenit da radim na trudnoći,uglavnom dobila sam lagano krvarenje 17 dana nakon te menstruacije otišla sam na pregled odma taj dan doktorica kaže da nje sluznica tanka i jajnici uredni da se vjerojatno radi o ovulacijskom krvarenju KOJE će biti lagano ali međutim ja sam sljedeći dan počela obilno krvariti i još uvijek krvarim obilno što je to onda? dali tribam opet otić kod nje,dali su mi se hormoni poremetili kako postupiti dali ću opet dobiti menstruaciju ako ovo nije ili ipak je..koji je vaš savjet,nije spominjala dali sam imala ovulaciju dali se trebam brinuti

malena3322

imam 31g, nikad nisam rađala i uvijek sam imala redovne menstruacije,sad me strašno brine to krvarenje 17 dan,i doktorica mi nije dala nikakve lijekove ako mi bude smetalo to krvuckanje da će mi dati ali ja obilno krvarim sad. Hormoni su mi dosad bili uredni do prije 6mj, jeli ima to veze sa uklanjanjem polipa ili se jednnostavno to desilo ?A ono što sam napisala uvezi ožiljka i mogućeg polipa koji nije dobro skinut to me isto brine mada mislim otić na još jedan pregled boljeg ultrazvuka,dali taj ožiljak može otežavat ugnježnjenje i dali je moguće da je dio polipa ostao?Želim zatrudnit ,i jeli postoji mogućnost u ovom svemu trudnoće? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, polip endometrija je narasla sluznica maternice. On sam po sebi nije opasan ali može uzrokovati produljena i nepravilna krvarenja. Pošto ste u 1. mjesecu odstranili polip i nakon toga u 5 mjesecu bili na uzv pregledu, gdje je sluznica bila tanka, dakle nije bilo polipa, nije moguće da je to uzrok krvarenju. Vjerojatnije je da se radi o hormonskom disbalansu. Ukoliko obilno krvarite javite se liječniku radi ev. terapije. To ne bi trebalo utjecati na mogućnost trudnoće.

malena3322

Hvala na odgovoru. Moram reći da meni polip nikad nije uzrokovao neredovite cikluse a imala sam ga po svemu sudeći nekoliko godina,samo me je zanimalo jeli ta operacija polipa unijela kaos u mom ciklusu ili se to slučajno desilo? Danas sam bila opet kod doktorice njeno mišljenje je da pričekamo što će biti oće se samo izregulirati,što vi mislite o tom ? Dali taj ožiljak na maternici ikad prođe,jer ponavljam nakon 3mj od operacije rekla mi je da imam ožiljak od 5mm,i dali ožiljak od uklonjenog polipa uzrokuje poteškoće za ostvarivanje trudnoće,

Ivo Balenović, dr. med.

Polip endometrija je sluznica maternice i nakon odstranjenja polipa ne bi trebali ostati ožiljci, osim ako operacijom nije zahvaćen i mišićni sloj maternice. Nakon odstranjenja polipa bi trebalo biti problema s trudnoćom.

malena3322

Ok. Otiću na bolji ultrazvuk pa ću viditi što je to. Napisali ste da bi trebalo biti problema nakon tog uklanjanja? Oprostite na gnjavaži

Ivo Balenović, dr. med.

Oprostite, nakon uklanjanja polipa ne bi trebalo biti problema s trudnoćom.

malena3322

Ok.Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

malena3322

Evo mene opet. Uglavnom krvarenje mi je stalo..ali budući da me brinilo sve ovo otišla sam opet na bolji ultrazvučni pregled i potvrđeno mi je da opet imam polip,koji sam operirala 17.1 veličine14x11x14 mm sad opet imam polip veličine10x5x15,5 ,kako je moguće tako brzo da opet imam to?Zanima me vaše mišljenje kako da se riješim tog polipa i da radim na trudnoći nesmetano,,?zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Polip endometrija je zadebljana sluznica maternice i u žena koje imaju menstruaciju on može otići s krvarenjem. Zbog toga je važno da se ultrazvučni pregled obavi neposredno nakon menstruacija kad je sluznica tanka i sa sigurnošću se može vidjeti radi li se i polipu ili ne. Ultrazvučnim pregledom u drugoj fazi ciklusa ne možemo jasno razlikovat polip od normalne sluznice maternice koja je u toj fazi zadebljana.

malena3322

Prvi put čujem da polip može otići menstrualnim krvarenjem,radi se o tome da sam ja bila već pregledana od strane moje doktorice neposredno poslije menstrualnog krvarenja i prije ovog šta mi se desilo izvanredno krvarenje,i ona je u toj fazi odma rekla da vidi polip ili ožiljak ono šta sam vas pitala več ali da je manji po dimenzijama koje je rekla i sada opet nevidim neku veliku razliku od onog operiranog i ovog sad,znači ja po svemu tome imam opet polip rečeno mi je tada i sad opet nevezano od strane mog ciklusa, ja sam se s godinama mučila s tim polipom kojeg čas nije bilo čas je tj neki doktori su ga vidili neki nisu u ciklusu odma poslije menstruacije,tako da sad mogu samo mislit da ga imam jer mi je odma rečeno da opet ima polip,dali mi možete reći zašto tako brzo nakon operativnog zahvata vraća taj polip,jeli postoji mogućnost da nije ostranjen potpuno ili kako se to može izregulirat da se nevraća tako brzo,,,

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da nije u potpunosti odstranjen. Ako se polip ponavlja tada ga svakako treba odstraniti. Teško mi je komentirati ultrazvučne nalaze koje nisam vidio.