nakon poroda...

mišek

Prošla sam već jedan vaginalni školiski porod, nije dugo trajao i sve je bilo savršeno s medicinske strane...
ALI ja sam izgubila dosta krvi i tekućine i nisam mogla iz kreveta 3 dana bez pratnje, vrtilo mi se, vadili su mi krv i željezo mi je bilo na 0...
dobila sam tableticu svaki dan...
tlak mi je isto bio koma niski... najniži oko 90/50..

čeka me dugi porod i zanima me kak da si sama pomognem da se ne osjećam tak užasno!?!?
Znači, šta jesti, piti, a da brzo vrača enegriju i željezo i od čega se organizam brže oporavlja nakon poroda? a da je dostupno i smije se donjeti u rodilište?

Nudili su mi bili nakon prvog poroda i infuziju, ali nisam ju uzela jer kao budem pila sok rađe...

Jel mogu tražiti infuziju u rodilištu bez obzira jel oni meni nude ili ne?
Molim Vas, odgovorite mi!

I imam još jedno pitanje....

Lupanje srca u trudnoći - najviši otkucaji su mi bili 100 kod niskog tlaka (100/55) inače su mi 80-86 a tlak najniži mi je bio 90/50 a najviši kod doktorice na kontroli 12080...
inače mi je neki prosjek 110/65...
otkucaji su mi otkad sam ušla u neki pubertet ili čak kasnije kad sam krenula na fax postali malo viši, išla sam u to vrijeme (znači prije nekih max 5 godina)na EKG, vadila hormone štitnjače,sve je bilo super...
od onda imam i niski tlak i postala sam meteoropat i to me dosta koči i muči u životu...
nema mjesta nekoj zabrinutosti s obzirom da sam trudna sad?
u prvoj trudnoći su mi isto otkucaji bili malo viši...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, u trudnoći je normalno malo viša frekvencija srca zbog bržeg krvotoka, isto kao što nije nenormalno imati nizak tlak.
Važno je razlučiti da li su otkucaji srca ubrzani zbog trudnoće ili su posljedice anemije i niske razine željeza.
Svakako poučena iskustvom iz prve trudnoće a posebice prvim porodom trebali ste češće kontorlirati krvnu sliku i vrijednosti željeza, TIBC-a te UIBC-a , te nakon 20.tjedna trudnoće uzimati nadomjesno željezo jer su potrebe za njime do pet puta veće neg prije trudnoće.
Svakako ako ne uzimate željezo započnite sa istim čim prije te cijeli period babinja (6 tjedana nakon poroda)
To je najbolja prevencija.
Ukoliko će te se loše osjećati nakon poroda svakako da će Vam dati i infuziju, za to prepustite neka odluče kolege u bolnici gdje će te roditi.

mišek

Da, s anemijom i manjkom željeza vodim borbu od uvijek...
barem jednom godišnje moram piti 3 mjeseca Retafer...
ali sad u trudnoći (valjda zato jer nemam menstruaciju) željezo mi je super!
vrijednost je bila 18 (a interval normalnog je 8-32)...
e sad, možda je i to u pitanju...manajk željeza...
budem išla kontrolirati!

I, još pitanje:

Prvi sin (opet čekamo dečka) je bio manje porodne težine - rođen je u 39-2 tjednu s 48cm i 2850grama...
jel to znači da i drugi može biti manji? S obzirom da ni ja ni suprug nismo visoki, i rođeni smo oboje ispod 3kg?
Mislim, jel to ima kakve veze?
Ono, jel može sad drugi sin biti preko 4 kile?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, porođajna težina od 2850 grama u terminu je nešto iznad donje granice normalne težine za tu gestacijsku dob.
Ajmo da pojednostavimo, terminska težina normalnog eutrofičnog djeteta je od 2800 grama do 3900 grama.
Ako je dijete ispod 2800 a rođeno u terminu onda je nedostašće a ako je rođeno prije termina ali normalne tjelesne težine za taj tjedan gestacije onda je nedonošće(dakle rođeno prije navršenog 37. tjedna)
Statistički gledano drugo dijete je teže oko 200 grama od prvog i još nešto malo više ako je muško.
Mislim ako si svi drugi parametri u trudnoći uredni ( šećer, tlak, normalan prisrast tjelesne težine trudnice, normalna funkcija posteljice itd.) da bi mogli očekivati za 200-300 grama veću porođajnu težinu od prvog djeteta.
Naravno da u praksi vidimo i veća odstupanja od ovog statističkog pravila.