Nalazi spolnih hormona i zatrudnjivanje

linar

Poštovani,

Suprug i ja već 2 godine radimo na bebi i nažalost, trudna nisam ostala nijednom. Menstruacije mi nisu bile redovite i preboljela sam jaku upalu jajnika prije 5 godina. Za regulaciju menstruacije koristim duphaston i krenula sam na analizu hormona. Prije nekoliko godina imala sam problema sa prolaktinom koji je bio uvijek između 1000-1500 (ref.vrijednost 108-557), napravila sam i MR hipofize i nalaz je uredan. Zanima me Vaše mišljenje o nalazima, mislite li da je u njima vidljivo zašto ne mogu ostati trudna. Kod supruga nema nikakvih problema. Posljednji nalazi su sljedeći:
Prolaktin 741 (vrijednost 108-557)
Prolaktin nakon taloženja s 25 % PEG - 449
FSH 7,96 (vrijednost: 3,03-8,08)
LH 7,58 (1,80-11,78)
Estradiol 86 (77-992)
Testosteron 1,54 (0,48-1,85)
slobodni testosteron 26,02 (3,5-30)
SHBG 37,4 (19,8-155,2)

OGTT: 0min 6,4, nakon 120min 7,9

štitnjača:
TSH 0,77 (0,34-5,80)
FT3 5,25 (3,84-5,99)
FT4 11,35 (7,85-14,42)

Zahvaljujem Vam na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

linar

Postovani doktore, odgovor ne mogu pronaci i nisam sigurna gdje bih odgovor trebala traziti buduci da sam pitanje postavila samo u ovoj temi.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako su to jedini nalazi onda vam je obrada insuficijentna.
Sugeriram terapiju za povišeni prolaktin, poremećen vam je ogtt test, dakle i tu je nužna obrada i terapiju sa gluforminom, redukcija tjelesne težine jer ste vjerovatno pretila, progodnost jajovoda, spermiogram itd.

linar

Zahvaljujem na odgovoru. Mene je samo zanimalo sto mislite o nalazima jer mi i ginekolog i endokrinolog govore da je sve u redu. Kad mi je prolaktin bio i puno visi nisam dobivala nikakvu terapiju. Imam 26 godina i mislim da nisam pretila, istina da sam se udebljala prije par godina (kad su svi ti problemi s hormonima poceli), cijeli zivot sam imala 48 kg, sad imam 59, visoka sam 166cm. Imam mrsave noge i ruke,a trbuh mi je kao da sam vec u visokom stupnju trudnoce. Kad sam pitala za taj ogtt receno mi je da ne trebam terapiju jer nisam debela.
Pokusat cu potraziti drugo misljenje buduci da i Vi smatrate kako ogtt i prokatin nisu dobri. Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate se prvo do kraja obraditi vi i suprug. Potom vidjeti sve otklone pa ih rješavate.