nesretna

Barbara

Postovana Doc.Kupesic. Javljam Vam se iz Njemacke ujedno sam
sretna sto sam pronasla Vasu stranicu i pravu adresu koja mi treba.
Imam punih 46 god.i drugi brak.Za moju kcerku iz prvog braka neznam
nista osim da je ziva i zdrava predpostavljam.No to sada nije tema,ali
hocu da kazem veci zdravstveni problema nisam imala.Prije dvije god.
imala sam miom i to je rijeseno dalje nalazi bili su uredni.Sa mojim drugim muzem sam skoro deset god.u stalnoj nadi da cu i da zatrudnim
ali to se na moju veliku zalost nije desilo.Ovdje mi je moj ginekolog
uvijek rekao sve je u redu moras imati strpljenja,malo psihicki oporavak
sve u svoje vrijeme itd.Posto sam po cijele dane puno radila,istina da
za seba nikad nisam imala vremena proslo je vrijeme i prosle su godine
dali je za mene sve kasno.Jos je gora stvar sto od prosle god.je
prelazni period svaki drugi mjesec ciklus,sada zadnja tri mjeseca nemam
uopce ciklus dojke su bolne na dodir a u donjem djelu trbuha
povremena bol.Dali ce kod mene ciklus apsolutno prestati ili postoje li
tablete kojima se to jos moze regulirati ako da molim da mi date naziv.
Hormonske preparate ne uzimam.Dali je u mojim godinama normalno
da zelim ili da mislim o trudnoci kolike su sanse?
Za Vasu velikodusnost HVALA za Vase strpljenje HVALA puno HVALA...
Najljepsi POZDRAV.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Barbara,
Zahvaljujem na Vašem upitu, ali odgovor na tako složeno pitanje ne mogu dati bez nekoliko važnih podataka.
1. Da li ste učinili hormonsku analizu (određivanje FSH,LH,E2 i PRL između 3. i 5. dana m. ciklusa) koja će najjasnije pokazati da li jajnici imaju dostatnu "rezervu", odn da li je njihova funkcija očuvana, da li mogu proizvoditi jajne stanice? Ova pretraga nas upućuje i na oblik stimulacije ovulacije koji bi u Vašem slučaju bio najpovoljniji ukoliko se uspostavi da su hormonski nalazi u granicama normale.
2. Da li ste miom odstranili putem laparoskopije ili laparotomije, te da li je liječnik postoperativno s Vama prodiskutirao i objasnio Vam stanje Vaših jajovoda (prohodnost)? Naime, prohodni jajovodi jedan su od uvjeta da se može desiti trudnoća.
3. Da li je odstranjeni miom bio u mišićnom sloju ili unutar maternične sluznice, na mjestu na kojem može remetiti sposobnost ugnježđenja oplođenog jajašca?
4. Da li osim neredovitih menstruacijskih krvarenja imate druge promjene u vdiu noćnih znojenja, lupanja srca i dr. što bi moglo ukazivati na nastup menopauze?
5. Da li je Vaš suprug učinio spermiogram koji bi govorio u prilog njegove uredne oplodne sposobnosti?
Tek nakon ovakvih podataka moći ću Vam dati potpuniji odgovor na ovo veoma važno pitanje. No, u nekim zemljama, čak i u situaciji kada jajnici ne stvaraju jajne stanice može se uspješno provesti tzv posudba jajne stancie od mlade darovateljice (zakon o humanoj reprodukciji svake zemlje regulira takav postupak). Ipak, ovakav pristup ima broje etičke dvojbe, koje Vi i Vaš suprug morate riješiti prije uključivanja u program tzv. donacije oocita. Što se tiče Republike Hrvatske još čekamo donošenje novog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji koji će, nadamo se povoljno riješiti i ovo složeno pitanje.
Srdačno Vas pozdravljam.