odstranjenje lijevog jajnika

biljana

Postoavni
Prije 4 mjeseci odstranjen mi je lijevi jajnik.23 su mi godine.Jajnik je odstranjen zbog torzije ciste koja je bila 6 cm.Jos uvijek imam dosta bolova i u lijevoj i desnoj strani donjeg trbuha.Trenutno se spremam za posao koji je teski fizicki,.Zanima me da li posao ima kakvu ulogu u stvaranju cista i da li mi se isto moze dogoditi i sa desnim jajnikom.Pijem LOGEST PILULE.,od 4 mjeseci koliko ih pijem udebljala sam se 4 kg,htjela bih prestati ali kazu da su najbolje za sprijecavanje nastanka cista.Da li ce debljenje prestati?
Hvala unaprijed

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Biljana,
Teži fizički rad nema utjecaja na nastanak cista jajnika.
Hormonska kontracepcija (Logest) dovodi do povećanog nakupljanja vode u tkivima što rezultira povećanjem tjelesne težine, također se povećava apetit što je kod Vas slučaj. Pazite na prehranu pa će i debljanje prestati.