Opetovane biokemijske trudnoće

bubi5

Poštovani,

Imam sina od 4,5 god. Već 1,5 god. pokušavamo dobiti drugo dijete. Nažalost, ostvarili smo 3 biokemijske trudnoće. Nakon 2. biokemijske smo radili sljedeće pretrage:
ja-UZV, brisevi cerviksa, KS, UK, željezo, imunološke pretrage, hormone štitnjače, faktore zgrušavanja, kariogram-sve u redu (još sam ranije radila serum na viruse-sve ok).;
suprug-spermokulture, bris uretre, UK, KS, faktore zgrušavanja, hormone štitnjače, spolne hormone, UZV abdomena, urotrakta i skrotuma, kariogram, spermogram-sve ok.

Spermogram je rađen 4 puta, dijagnoze: normozoospermija, astenozoospermija (blaga), pa se popravilo na normozoospermiju i evo sad tokom 3. biokemijske opet radio spermogram i dijagnoza astenozoospemija (brzo usmjereno pokretnih -4%, sporo usmjereno pokretnih 43%, neusmjereno pokretnih 4%, nepokretnih 49%).

Ne znam što je uzrok ovako lošem spermogramu-da li bi trebao ponoviti spermokulturu (nema nikakvih smjetnji)?
Što je uzrok ovakvim biokemijskim trudnoćama i da li bih trebala uzimati kakvu terapiju da se to izbjegne i hoću li moći ostvariti normalnu trudnoću?
Prvo dijete smo začeli iz jednog jedinog odnosa i sve je prošlo u redu.

Napominjem da sam u ove zadnje dvije trudnoće uzimala Utrogestan prema preporuci liječnika, od trenutka kada se pokazao pozitivan urinski test i beta HCG.

Unaprijed Vam zahvaljujem na pomoći.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Biokemijske trudnoće se ne smatraju ozbiljnim medicinskim problemom, mada vjerujem da vas muči nakon što ste ih imali tri. Ipak, mislim da ćete ostvariti normalnu trudnoću, samo je pitanje vremena.
Suprugov nalaz nije loš, samo blago poremećen, ali takav može biti razlog ovog što se zbiva. Niste napisali koliko imate godina, što je važan čimbenik. Vama bih još napravila spolne hormone. Nakon toga, ukoliko je i dalje sve u redu osim muževog nalaza, možete pokušavati i dalje, ili se odlučiti za potpomognutu oplodnju. Ipak, mislim da bi to u ovoj fazi bilo previše medicine, jer vama očito nije problem zanijeti.

bubi5

Poštovana,

Zahvaljujem na odgovoru. Ja imam 30 godina, a suprug u studenom puni 35 godina. Ginekolog mi je sada propisao terapiju Utrogestanom 2x1 od dana nakon ovulacije, kroz 14 dana, nakon čega trebam raditi test na trudnoću ili vaditi betu. Progesteron sada nisam vadila, a lani sam mjerila BT te je bilo sumnje na kraću lutealnu fazu. Ovulacija mi se pomakla na 18.-19. dan cilkusa, a ciklus mi u pravilu traje 27 dana. Sve biokemijske trudnoće su se okončale s otrpilike 5+3 ili 5+6 tjedana trudnoće.

Da li ste mišljenja da je kraća lutealna faza možda uzrok ovim biokemijskim trudnoćama?

Unaprijed zahvaljujem.

mafi

Poštovani doktore,

trebam Vaše mišljenje vezano za ponavljane biokemijske trudnoće.
imam 36 godina kao i suprug i jedno dijete od 2 godine, trudnoća "iz prve" takoreći, spontanih dotada nisam imala. Kad smo krenuli na drugo dijete dogodile su mi se 2 biokemijske trudnoće dokazane na testu (prva je završila 5+3, zadnja par dana nakon napravljenog testa) i još jedna za koju sam po simptomima poprilično sigurna ali nisam stigla napraviti test jer sam dobila krvarenje.
Inače imam uredan ciklus od 28 dana i praktički sam ostala trudna svaki put kad bih imali ciljani odnos. Međutim sve tri ove biokemijske trudnoće dogodile su se unutar 6 mjeseci i to me prilično zabrinulo.
Od pretraga napravila sam briseve i Papa test, pa me zanima što biste mi savjetovali od pretraga da još napravim?
Također, slučajno sam napravila KKS baš u vrijeme zadnje "trudnoće" jer se nisam dobro osjećala i razina kalija mi je bila niska (3,6 a donja granica je 3,9). Dali to može biti jedan od uzroka biokemijske trudnoće?
Srdačan pozdrav,

Anita

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mafi sam nizak kalij nije uzrok. Svakako napravite spolne horomone i hormone štitnjače i progesteron 21. dan ciklusa.
To za početak.

mafi

Poštovani doktore,

Molim Vše mišljenje o nalazima. Brisevi su uredni, napravila sam spolne hormone i hormone štitnjače (progesteron 21 DC a ostale 3 DC) i ovako izgledaju rezultati:
TSH 4,848 (0,350-4,940)

FSH 7,91 (3,5-12,5)
LH 4,61 (2,4-12,6)
PRL 376 (102-496)
E2 149,8 (46-607)
Progesteron 21DC 82,82 (5,3-86)

Ciklus je bio uredan 28 dana sa ovulacijom 14 DC. Po vašem mišljenju dali je ovo normalna razina progesterona i dali je ovakav TSH problematičan (iako je unutar ref. vr. čitam da bi za trudnoću trebao biti nešto niži)?

Hvala unaprijed

Mafi

Dejan Šakoronja, dr. med.

Visok je tsh. Za trudnoću treba biti oko 2 ili niži.
Ostali nalazi su uredni. Javite se endokrinologu zbog štitnjače.