Oskudna menstruacija

kiki1512

Postovani,
Proslu menstruaciju sam imala 28.7., s tim da mi je kasnila 6 dana (nisam imala nikakav odnos) i trajala je kao obicno 7 dana, obilna, sa krvnim ugruscima i uz jake bolove. Takve menstruacije imam od 12-te godine a sad imam 22.
7.8. decko je zavrsio pored mene nisam sigurna da li je nesto uslo jer smo lezali jedan pored drugoga, zatim 15.8. smo imali odnos sa zastitom vrlo kratko cca 5 min s tim da nije zavrsio i sigurni smo da kondom nije pukao jer smo provjerili
Ocekivana menstruacija je trebala biti 26.8., grudi su me boljele i odjednom je to prestalo i dobila sam menstruaciju dva dana nakon, ali jako oskudnu tek toliko da ima nesto na ulosku i samo malo me bolio trbuh, napravila sam dva testa i oba su negativna
Ali posto sam ja ogromni panicar, mene zanima da li je ovo lazna menstruacija ili je u pitanju neki drugi problem ? Hvala unaprijed na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da su testovi na trudnoću negativni može se raditi samo o menstruaciji. Menstruacije ne moraju uvijek biti istog intenziteta.

kiki1512

Da li mogu odmah napraviti ponovno test nakon sto mi je prestalo to oskudno krvarenje (4 dana) ili moram pricekati nekoliko dana ? Jer sam pod stresom i panikom, mucno mi je i povracala sam

Ivo Balenović, dr. med.

Možete odmah ponoviti test. Obzirom na vrijeme koje je prošlo od odnosa on će biti vrlo pouzdan.

kiki1512

Imam jos jedno pitanje i to je to, 4 testa su negativna (napravila sam u razmaku od 15 dana do 18 dana odnosa)
Ali meni je i dalje mucno, povraca mi se, umor, proljev, prije ove oskudne menstruacije imala sam uvijek bolne menstruacije.
Da li mogu biti u pitanju ciste? Posto mi mama cijeli zivot ima problema s istim, jer se samo nadam da nije trudnoca ali cim su testovi negativni, najvjerovatnije je tako
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Svi simptomi koje opisujete vrlo su nespecifični i mogu biti posljedica mnogočega, ali najvjerojatnije je u pitanju probavni sustav. Ciste na jajnicima mogu biti fiziološke (one ne zahtijevaju liječenje) i patološke (potrebna je terapija). Jedini način da se ustanovi radi li se o cistama je uzv pregled.

kiki1512

Pozdrav, opet ja, nakon odnosa kojeg sam imala 15.8.2018., meni su menstruacije sve oskudnije, dok su nekad trajale po 7/8 dana sad jedva imam 4/5 dana.
Ne koristim nikakve pilule, samo sam pila normalne tablete protiv bolova, te sa 4 tablete presla sam na jednu. Bila sam u 8.mj kod ginekologice, radila sam papa test sve je bilo u redu.
I sad se javljam ponovno, jer menstruaciju nisam dobila niti nakon 32.dana odnosno samo se pojavila mrlja od krvi i nista vise
Dali bi se trebala zabrinuti ili? Jer ne znam zasto imam od tad oskudne menstruacije
Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Savjetujem da uradite analizu hormona. Promjene u menstruacijskom ciklusu najčešće su posljedica hormonske neravnoteže u organizmu.