Otkucaji srca ploda

_svjesna

Poštovani, imam 28 godina, trudna sam 6+3. Ciklusi su bili neredovni, po 35 dana, koristila sam Jazz do mjeseca maja 2017, unazad 4 godine, na terapiji sam Sioforom za IR i imam PCOS. Hormoni uredni na zadnjoj kontroli. Naime, zadnja menstrucija je bila 21.09.2017 godine. Ne znam kada je bila ovulacija, odnosi su bili redovni, dana 17.10.2017 (27 dan ciklusa) uočila sam manje krvarenje koje je sutradan odmah prestalo. Dana 24.10.2017 test na trudnocu bio je negativan (popodnevni urin), a već nakon 7 dana tri testa pozitivna i potvrđena je trudnoća. Nemam mučnine niti tegobe, nikakav iscjedak, samo povremene grčeve pri dnu stomaka i vremenom nisu više tako česti. Na posljednjem ultrazvuku jučer ultrazvuk je pokazao da sam u 6+3 tjednu, vidjela se uredna trudnoća, i plod veličine 6.6mm. Međutim, doktorica nije uočila otkucaje srca ploda. Molim Vas (pošto sam pomalo zabrinuta) imam li razloga za brigu da plod ove veličine nema još uvijek otkucaje srca? Doktorica je predložila da dođem za tjedan dana na kontrolu. Možete li mi objasniti do koje veličine ploda i do koje sedmice se čuju otkucaji srca i koja je gornja granica? Postoji li šansa da je trudnoća još manja, obzirom da ne znam kada je došlo do začeća? . Unaprijed se zahvaljujem. Srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u ranoj trudnoći kucajevi se ponekad ne mogu utvrditi sa 100% sigurnošću. Oko 6. tjedna bi se trebali pojaviti, no ponekad je trudnoća nešto manja i normalno je da se još ne vide. Na idućem pregledu bi se trebali uočiti, ako je trudnoća uredna.

marijanica23

Poštovani, bila sam na pregledu i utvrdjena mi je trudnoca 6+6. Doktor je rekao da vidi otkucaje srca na ultrazvuki, ali se ne cuju. Sto bi to trebalo znaciti? Dali je to u redu ako je tako? Rekao mi je samo da se smirim i narucio me na kontrolu za tjedan dana i dobila sam Utrogestan 3×2. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, na uzv pregledu se kucajevi srca mogu samo vidjeti i to je u redu. Čuju se samo ako se izmjeri dopplerski protok (što u ranoj fazi trudnoće nema smisla).