papa test

nis

Poštovani, imam 21 godinu i prije 2 tjedna sam imala prvi odnos. Za tjedan dana idem ginekologu na kontrolu. Dosad su mi provodili samo uzv preko trbuha. Je li vrijeme da sad prvi puta napravim papa test? Zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste imali jedan odnos onda nije vrijeme za papa test.
PAPA test se uzima tijekom prve godine kako ste krenuli s odnosima.

Amy57

Zdravo, papa test 2 grupa, medjutim razmisljam o kometaru koji je naveden. Pise ovako: na analiziranim citiloskim preparatima za analizu po metodi papanicolaou, vide se povrsinske eozinofilne i intermedijarne bazofilne celije, vecim delom pojedinacne i u manjim grupama. Endocervikalne celije se nalaze pojedinacne i grupisane. Celije ne pokazuju bitne citomorfoloske promene. Granulociti i makrofagi prisutni u manjem broju. Sluz i detritus oskudno zastupljeni. Komentar pataloga, elementi celijske atipije nisu nadjeni u analiziranom materijalu. Analiza vagin. Secreta snomed t: 8x330, m: 00120, p: 8x310, molim vas odgovorite mi da li ima potrebe da brinem, jer ako je to pocetak necega podhitno moram mjenjati doktora i da trazim nekog dr. Koji ce biti vise zainteresiran za svoje pacijente. Unaprijed zahvalna, pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nemate razloga za brigu. Stanice su urednog izgleda i nema promjena na njima.

Maki789

Poštovani,
Na ginekoloskom pregledu sve je bilo uredno, dr nije vidio nikakve promjene. Papa je stigao II grupa, negativan, ali me šalju na kolposkopiju. Brine me komentar što piše na nalazu: prisutne su endocervikalne ćelije, po koja krupnijeg jedra. Da li mi možete reći imama li razlog za brigu?
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Endocervikalne stanice su stanice koje se nalaze unutar vrata maternice (cervikalni kanal). Važno je da je nalaz negativan na intraepitelnu neoplaziju.

Maki789

Onda to što su poneke ćelije krupnijeg jedra ne znači da se radi o abnormalnom papa nalazu?
Hvala Vam na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

To što je pokoja stanica krupnije jezgre ne znači da je nalaz abnormalan.