PCO i Orgametril

Poštovani,

Zadnju menstruaciju sam imala 19.8.2014., a prije toga sam 18 mjeseci koristila Microgynon tablete zbog regulisanja ciklusa na savjet ginekologa. Napravila sam pauzu i već sljedeća menstruacija je izostala, potom sam otišla na pregled i ginekolog mi je prepisao da pijem Orgametril tablete 2x1 10 dana. Prvu tabletu sam popila 23.9.2014. u 22h i nakon 4h sam osjetila bolove u stomaku i imala sam blago krvarenje. Sutradan sam razgovarala sa ginekologom i rekao mi je da nastavim piti tablete.

Naredna četiri dana sam imala blago krvarenje, ali od 26.9. sve do danas 4.10. imam dosta pojačano krvarenje. Trenutno nisam u mogućnosti da razgovaram sa doktorom niti da odem na pregled, pa bih Vas lijepo zamolila da mi kažete svoje mišljenje, da li je uredu da imam krvarenje 9 dana, da li je to zapravo menstruacija ili nuspojava Orgametril tableta u vidu vaginalnog krvarenja ili nešto sasvim drugo?

I prije sam trošila Orgametril tablete po 10 dana i obično dobijem krvarenje 3-4 dana poslije, ali sada imam krvarenje već 12 dana i zabrinuta sam.
Ginekolog mi je rekao da dođem na pregled nakon što izvadim nalaze: transaminaze, bilirubin, D-dimer i INR da bi mi mogao reći da li da nastavim piti Microgynon tablete.

Zadnji pregled sam obavila 22.9.2014.
Z.M. 19.8.2014.
Trošila Microgynon do pred zadnji menzes, sada izostanak menseza bez tableta.
UZV nalaz: uterus u rvf, uredne eho građe i veličine, pravilnih kontura, normalnih dimenzija, endometrij hiperehogen, na ovarijima obostrano 7-8 manjih folikula.
DG: RVF uteri Amenorhoea secundaria Sy PCO
TH: Primolut-Nor ili Orgametril tbl 2x1 10 dana
Kontrola sa nalazima transaminaze, bilirubin, D-dimer, INR

19.5.2011. sam kontrolisala hormone
Nalaz FSH=3,4 LH=4,35 Prolaktin=424 Testosteron=0,99

Također sam prije 3 godine bila na pregledu kod endokrinologa, obavila sam potrebne nalaze i doktorica nije mogla zaključiti uzrok pojave policističnih jajnika.

Možete li mi molim Vas reći da li trebam opet da kontrolišem hormone (i koje), insulinsku rezistenciju?

Imam 22 god., visoka sam 170cm i težim 62 kg, da li trebam smanjiti tjelesnu težinu radi PCO i koliko?

Na prvi pregled sam otišla 11.4.2011. zbog neredovnih menstruacija, koje su znale kasniti i po 8 mjeseci.

Unaprijed hvala,

Naida

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da trebate reducirati tjelesnu težinu i da trebate napraviti hormonsku obradu te nastaviti dalje s terapijom dalje.
Po pitanju pcos-a savjetujem bolje Diane, Yasmin, Yaz.
Savjetujem da prekinete terapiju jer se radi vjerovatno o prijelomnom krvarenju nakon gestgene terapije.