PCOS i terapija

Maclbeth

Poštovani,

Imam 25godina.Prije 5god mi je dijagnosticiran PCOS. Imam izrazito neredovito menstruacije (jedan put u 3 , 4 ,5 mjeseci, kako kada) i periodične akne. Počela sam piti prvo YAZ(ali mi zbog cijene nije odgovarao) te sam se prebacila na Diane 35 (uz tablete uvijek redovite menstruacije u dan točne, osim što se lice ne očisti posve) koje sam zadnje 3godine s pauzama pila, sve do 8.mjeseca 2016. Od tada sam iduću menstruaciju imala redovito za 28 dana, a drugu uz pomoć Duphastone 18.12. (to mi je ujedno i zadnja menstruacija). Radila sam potpunu krvnu sliku i hormone.

Ultrazvučnim pogledom imam dva oprečna mišljenja; moja ginekologica kaže da su policistični jajnici, a drugi stručnjak iz KBC Split kaže da jajnici izgledaju normalni (citiram liječnika: da vi imate PCOS vaši jajnici bi izgledali rupičasti kao "švicarski sir"blunk.

Krvna slika sa svim parametrima (leukociti, eritrociti, hemoglobin, hematokrit, MCV, MCH, MCHC, RDW,trombociti, glukoza, kreatinin, kolesterol, trigliceridi, AST, ALT, GGT) uredna, unutar okvira referentnih intervala, osim ureje koja je 2,6 (2,8-8,3) i protrombinsko vrijeme 1,01 (2,0-3,5).
TSH uredan. Dalje, FSH, LH, PRL, DHEA-SO4, SHBG, ANDROSTEDION, ESTRADIOL, TESTOSTERON uredni u granicama normale, osim 17-OH PROG koji je 3,70 (0,33-3,27) i blago povišen iako u granicama referentnog područja SL.TESTOSTERON 10,01 (0,45-10,7).

Zanima me, što mi Vi preporučujete, pošto nemam redovite menstruacije i neki put mi zna lice jako ružno izgledati od akni; da li bih trebala piti terapiju, ako da, koju (ne bih se vraćala na Diane 35, čula sam da imaju visok udio hormona)? Nisam baš pobornik hormonalne terapije (primarno me strah jer svako malo u novinama izađe članak o smrti djevojaka od komplikacija uslijed uporabe horm.terapiije i dodatno, dosta sam psihički "promjenljiva" uslijed korištenja istog), ali opet ako je nužno i bitno za zdravlje, naravno da ću koristiti. Dakle, zanima me vaša preporuka za daljnju terapiju, ako je potrebna.
Zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napišite mi vrijednosti spolnih hormona, pa ću vam onda komentirati nalaze.

Maclbeth

Samo da nadoda, PAPA test je uredan.

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nema nikakve veze s papa testom.

Maclbeth

Znam da nema veze s papa testom, tu sam poruku poslala nekoliko minuta nakon prve poruke, ali kompjuter/portal nije odmah objavio poruku nego sa zakašnjenjem.
Vrijednosti spolnih hormona (vadila sam ih 4.dana menstruacije)
FSH 5,30 (1,8 - 9,4)
LH 4,70 (0,8 - 10,4)
PRL 225,00 (81-597)
DHEA-SO4 7,80 (1,8 - 9,8)
17-OH PROG 3,70 (0,33-3,27)
SHBG 75,20 (20-85)
ANDROSTENDION 5,30 (1,7-16,4)
ESTRADIOL 0,221 (0,11-0,65)
TESTOSTERON 1,10 (0,4-2,74)
SL.TESTOSTERON 10,01 (0,45-10,7).

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o pcosu. Ipak za redovitost ciklusu preporučio bih daljnje uzimanje oralne kontracepcije.