PHD

dada25

GLAVNA DIJAGNOZA:ab inductus cum carboprost propter malformatio fetalis hbd 14. curettage cavi utgri(mat.na phd).molila bih vas da mi protumačite nalaz phd-a koji mi se cini dosta nepotpun. ovo je sve ; PHD:MACERATIO FETUS. IMMATURITAS FETUS UNIVERSALIS. unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Indukcija pobačaja zbog multiplih malformacija ploda.
Ostalo odgovara phd dijagnozi; nezrelost cijelog fetusa.

martinaz

Postovani doktore,
nakon induciranog pobacaja u 19/20 tj. zbog smrti ploda, stigao je ovaj nalaz:
Patoanatomske dijagnoze: fetus maceratus gradus III; Infarctus chronicus placentae
Epikriza: Izrazene postmortalne promjene. Svi organi su histoloski pravilne nezrele gradje. Posteljica je dijelom rastrgana, pravilne gradje, na prerezima svijetloruzicasta. Histoloski su pupkovina i ovoji pravilne gradje. Posteljica je gradjena od resica urednog grananja koje gradjom odgovaraju dobi. Zarisno se nalaze podrucja gdje je intervilozni prostor suzen, ispunjen krvlju i fibrinom, a resice pokazuju promjene koje odgovaraju pocetnoj koagulacijskoj nekrozi sto odgovara subkronicnom infarktu.
Na kontrolnom pregledu ginekolog je zakljucio da se iz nalaza ne moze znati sto je uzrok smrti ploda i da daljnje pretrage nisu potrebne jer se radi o prvom pobacaju.
Molila bih Vas da mi kazete svoje misljenje o phd nalazu i postoji li opasnost od komplikacija u sljedecoj trudnoci. Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mišljenja sam kao i vaš ginekolog. Eventualno napravite neku osnovnu obradu:Cb, urinokulturu, OGTT i sl.

martinaz

Poštovani doktore,
hvala Vam na odgovoru.
Prepao me ovaj "infarctus placentae" iz dg jer u obitelji imamo slučajeve tromboze i infarkta.
Obavit ću pretrage koje ste preporučili.
Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poslušajte svog ginekologa.

josipa24

"U obilnom primljenom materijalu koji se preuzme serijski u cijelosti na ukupno 9 kocaka vidljivo je tkivo endometrije s zljezdama koji su većim dijelom razgranate ,epitel je pravilni cilindrični endometralnog tipa i pravilni pseudostratificirani cilindrični.Vidljivi su i dijelovi nekrotičnog tkiva koji na manjem dijelu pokazuje očuvanu strukturu s dilatiranim i zadebljanim krvnim i zilama(dijelovi nekrotičnog polipa?).U jednom od rezova vidljivo je i nezrelo posteljično tkivo." Molim vas da mi objasnite nalaz inace 2 po redu abortus.Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne govori nam ništa o uzroku pobačaja. Dokazano je samo da je trudnoća bila u maternice.
Sugeriram malo opširniju obradu ako se radilo o drugom pobačaju za redom.