pitanje

Vedran

Supruga ima 35 godina i ovo joj je prva trudnoća. Nalazi se u 37 tjednu i do sada nije bilo nikakvih problema. UZV pregledima ustanovljen je zastoj u napredovanju djeteta koje se prema tim pokazateljima nalazi u 33 tjednu. Supruga je hospitalizirana i ustanovljen je manjak željeza u krvi, te isto prima, heparinsku terapiju i infuziju u trajanju od 10 dana. CTG nalazi su uredni, mokraća negativna, tlak OK. Ukoliko terapija ne pomogne da li će se pristupiti momentalnom prijevremenom porodu i kako će dijete to podnijeti. Ukoliko terapijapomogne da li dijete ima šanse dostići zrelost u skladu sa stvarnim tjednima trudnoće ili će ipak ostati slabije razvijeno, te da li je moguće da dijete zbog toga ima neke komplikacije?
Hvala

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovani gospodine Vedran,
Navodite da se radi o zastoju u rastu Vaše bebice, te da je supruga u 37. tjednu trudnoće, a da se je dosegnula veličina koja odgovara 33. tjednu gestacije. Ukoliko su parametri kliničkog i ultrazvučnog praćenja (CTG, color dopler - analiza krvnog protoka kroz utero-placentu i fetalnu cirkulaciju) u granicama normale, Vaša bebica ima izvanredne šanse za normalan tijek poroda i neonatalni razvoj. Svaki zastoj u rastu ipak zahtijeva podrobnu obradu jer moraju se isključiti uzorci takvog stanja : popremećaji od strane majke (visoki tlak, kronična bolest, infekcije teijkeom trudnoće i sl.), posteljice (placentna insuficijencija) i fetusa (prirođene nakaznosti, kromosomske abnormalnosti). Vjerujem da je ustanova u kojoj je Vaša supruga hospitalizirana učinila svu potrebnu obradu da se staloženo može planirati porod. Ukoliko je fetus samo malen, a vitalan i ne pati od manjka kisika tada se doista ne morate plašiti ishoda poroda, već ga samo željno očekivati. Želim Vam puno sreće.

Lana_1

Postovanje, imala sam spontani u 10 tjednu trudnoce gdje je plod zamro jos u 6 tjednu, nisam imala kiretazu, i moj ginekolog mi je rekao da mogu zatrudnit nakon prve menstruacije, prva menstruacije je prosla i od 2. Mjeseca pokusavam zatrudnit pa sve sad do 6 mjeseca ali nikako da zatrudnim, i do 3 mjeseca sam imala menstruacije po 7 dana kao i inace samo sto mi je dolazila puno ranije ali sam ja i dalje izbacivala komade ploda iz sebe do tog 3 mjeseca dosla je mestruacija nakon35 dana i normalno i trajala 7 dana, u 4 mjesecu mi je menstruacija kasnila dva dana i onda dosla ali je komad necega visilo iz mene i u 5 mjesecu je menstruacija dosla ranije 5 dana, i sada u 6 mjesecu sam kupila trakice za ovulaciju i cuvali smo se dok trakice nisu pokazale da su plodni dani kada su pokazale trakice plodne dane onda smo ponovo radili na trudnoci, medjetim oko 5 dana ima kako radimo na trudnoci testovi vec dva dana ne pokazivaju da su plodni dani samo su me bradavice bolile i malo stomak za vrijeme plodnih dana i sada ne bole, inece se muz i ja nikako ne cuvamo ali ovaj 6 mjesec smo se cuvali do plodnih dana, medjutim jutros sam se probudila otisla na wc i mokrim tamnosmedju mokracu sto nikad nisam, od prilike od 7 h pa sada do podne imam takvu mokracu, i jutros me jako probadao stomak kao da me nesto probada od desnog jajnika u ledja na desnu stranu. Ovih dana se stalno kupam u bazenu i suncam pa ne znam dal je to razlog tamnosmedje mokrace? I da primjetila sam da jako cesto idem mokriti zadnjih par mjeseci a i jako puno se pojavljuju mladezi po meni i kao da me malo prehlada hvata jer mi je nos zacepljen vec nekoliko dana. unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite urinokulturu.