placenta accreta

quesa

Poštovani!
Zanima me da li svaka trudnoća s dijagnozom urasle posteljice mora biti dovršena carskim rezom? I još, na koji se onda način ''vadi'' posteljica nakon poroda s obzirom da je urasla ili čak prorasla (percreta) stijenku maternice? Ili se ostavlja u materištu?
Zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, da ja vas pitam odakle znate da je posteljica accreta, increta ili percreta?
Dijagnoza se postavlja nakon poroda ili tijekom carskog reza, vrlo teško još tijekom trudnoće.
Porod se dovršava uglavnom carskim rezom, te ako je percreta obično treba napraviti ekstirpaciju maternice.Ako je urasla pliće može se pokušati mjesto uraštanja izkiretirati velikom Baumovom kiretom ili koagulirati.