plodni dani

ammi

htjela bih da znam kada mi je najveca mogucnost da zatrudnim.Zadnji put,prvi dan menstruacije mi je bio 28.03.2017.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko imate redovite cikluse svakih 28 dana, ovulacija je 14. dan ciklusa i tada ste najplodniji. Obzirom da je životni vijek jajne stanice do 24 sata, a spermija do 72 sata, plodni dani su tri dana prije i tri dana poslije ovulacije, dakle od 11. do 17. dana ciklusa.

Afmina

Zdravo !
Ja sam ovdje nova i imam pitanje ?
Ovako jednu menstruaciju sam imala 02.09.2017 prestala mi je 06.09.2017, a druga mi je bila 05.10.2017 prestalo 09.10.2017. Zanima me kako se računaju plodni dani jer več dvije godine sam udata i pokušavamo da zatrudnim, al ništa ponekad mi je neredovita men.a nekad redovita. Hvala puno ako mi neko može dati koji savjet..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u plodne dane se računaju 3 dana prije i 3 dana nakon ovulacije. Kod urednog 28-dnevnog ciklusa ovulacija nastupa 14. dana, dakle plodni dani su od 11. do 17. dana. Ovulacija se može odrediti mjerenjem bazalne temperature (nešto je viša u vrijeme ovulacije), praćenjem cervikalne sluzi koja je u vrijeme ovulacije prozirna, rijetka i rastezljiva ili korištenjem LH trakica koje služe za određivanje početka ovulacije.