Plodni dani

sb34

Doktore, bila bih vam zahvalna kad bi mi dali neke informacije.
Nekoliko mjeseci pratim iscjedak kroz ciklus, te sam primjetila da se prvi puta u ciklusu najviše obilnog rastezljivog prozirnog iscjetka dogodi ili 9. ili 10 ili, 11. dan ciklusa, odnosno18 ili 19 dana prije menstruacije, u danima iza toga ga ima malo, pa mi nije posve jasno dokad traju. Zbog izbjegavanja odnosa u plodnim danima, molim vas da mi odgovorite: koliko dana od prve pojave obilno rastezljivog prozirnog iscjetka traju plodni dani i kad treba izbjegavati odnose (5-6 dana?)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kod žena koje imaju uredne cikluse (28 dana) ovulacija nastupa 14. dan. Plodni dani se računaju 3 dana prije i poslije ovulacije, dakle od 11. do 17. dana. U vrijeme ovulacije sluz je obilna, rijetka i rastezljiva. Prije i poslije toga sluz je oskudna. U vrijeme dok je sluz obilna i rastezljiva plodni su dani.

sb34

Hvala. Možete li mi sada reći konkretno za moj slučaj: zadnjih 10 mj, prosječno trajanje ciklusa 27 dana, zadnja menstruacija je bila 02.04., obilan rastezljivi iscjedak je bio 10.04., (što je očito jedan od plodnih dana), a nezaštićeni odnos 19.04. Po svemu sudeći, i sama mislim (i iskreno se nadam), da plodni dani nisu mogli trajati do dana odnosa tj. 10 dana. Bila bih zahvalna da mi odgovorite jer sam zabrinuta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
plodni dani ne mogu trajati 10 dana. Ipak određivanje ovulacije samo na temelju iscjetka nije potpuno pouzdano i objektivno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
plodni dani ne mogu trajati 10 dana. Ipak određivanje ovulacije samo na temelju iscjetka nije potpuno pouzdano i objektivno.