policisticni jajnici

bilogorska

pozdrav, ako se kontracepcijske tablete koriste u svrhu liječenja policisticnih jajnika, da li se nadoplacuju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pilule koje su na A listi HZZO-a, a služe za liječenje akni su Diane ili Axira i ne doplačuju se. Sve ostale pilule su na listi B i doplačuju se bez obzira na indikaciju za koju se koriste.

campaaa

imam policisticne jajnike, sa 14 godina su mi ustanovljeni, pila sam lekove za kontracepciju kao terapiju, sada imam 19 i dalje imam probleme i nemam cikluse bez tableta, kolike su sanse da necu moci da imam decu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena sa policističnim jajnicima uzrok neplodnosti je neredovita ovulacija, odnosno njen izostanak. Kada se odlučite na trudnoću preporučam da se javite u centar za humanu reprodukciju gdje će se (ukoliko bude potrebno) izvršiti stimulacija ovulacije, te po potrebi druge metode koje će Vam pomoći da ostvarite trudnoću. Žene s policističnim jajnicima mogu ostvariti trudnoću, samo što do nje teže dolazi nego što je uobičajeno.