polip i oskudna menstruacija

hulala1

Dobro veče, slala sam vam i prije, oko polipa, naime imam 21 god, suspektan polip, ciklusi su mi na 33 do 40 dana. Pretežno su obilni dosta, i zna se pojaviti su krvica i lagano krvarenje u sredini mjeseca, tako je i ovaj mjesec bilo i preksinoć mi je krenulo kao da je menstruacija, na vrijeme, malo grceva, ali je toliko oskudno, da nije higijenski, ulozak ne bih trebala mijenjati cijeli dan, pa i ne znam da li je ovo menstruacija, ili nešto oko polipa. Trebam se javiti doktoru, ali cekam da ili krene jače ili stane skroz. Ovo mi je prvi put ovako, pa ne znam da li je normalno da se to desi nekad? I ako možete da mi kažete malo vise o polipu, da li je povezan sa rakom ( s obzirom da sam mlada) A definitivno ga vadim, jer mi smeta zbog krvarenja. (Doktoe je rekao da je baš mali, pa ga zato ne dira) Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje je vezano uz polip. No niste mi rekli ni veličinu niti lokalizaciju istog, da li se radi o vratu maternice ili sluznici maternice?

hulala1

Polip endometrija, 7 mm, na peteljci je, kako sam uspjela razumjeti doktora, i rekao mi je da imam i mikrocisticne jajnike, iza sebe imam pobacaj u 5 mjesecu trudnoće, zbog jakog krvarenja. A inače uzrokovao mi je obilne menstruacije, a sada je toliko oskudno da ne znam da li je ovo menstruacija. Pa ako mozete da mi kazete od cega se stvara, da li postoji mogućnost da je maligni, s obzirom da sam čitala da pretezno pogadja zene u 40-im, 50-im. Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uklonite isti ali prije toga sugeriram 3d UZV materišta. Rijetko su maligni, gotovo nikada, a rezultat su kronične upale uglavnom.

hulala1

Postovani bila sam kod doktora, pregledao me ultrazvukom, i rekao kao i do sada, da polipa nema, a onda kada je bolje pogledao, sumnja na malo nesto, tako je bilo i svaki put, s tim da ovaj put sam dosla 7-8 dana poslije ciklusa pa se slabije vidi, rekao mi je da dodjem na ljeto opet da pogleda. A sto se tice krvarenja, rekao mi je da to ne mora biti od polipa, da on uzrokuje obilna krvarenja, a ne kao kod mene, pretezno u ovulaciji (osim proslog mjeseca) da to moze biti od mikroscisticnih jajnika - koje imam, od ovulacije, ili poremecaja rada jajnika ili ciklusa. I vidjeo je folikul veliki, pokazao mi, ali ja ne znam sta to znaci, da li je moguce da on pukne pa izazove kravarenje na 10,15 minuta, kao sto mi se desilo juce, a pod krvarenje mislim, malo veci trag na ulosku, i onda sam kad se obrisem, dok ne bude nista kroz sat vremena. Icicu raditi hormone, kada je najbolje da ih radim? Pa cu vam se javiti i sa nalazima hormona. Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je i disfunkcijsko krvarenje od mikrocističnih jajnika. Svakako napravite 3d UZV maternice.