Ponovljeni spontani pobačaji

mrvek

Poštovani,
imam 28. godina, 2008. godine sam imala spontani pobačaj u 8 tjednu koji je završio kiretažom. 2010. i 2011. sam također imala spontani u 4-5 tjednu, ali nije bila potrebna kiretaža. U veljači 2011. godine sam išla na laparoskopiju jajnika, desni jajnik endometriotična cista, te na lijevom jajniku endometriotična i dermoidna cista. Operacija je prošla uredno. Nakon toga sam napravila prekoncepcijsku obradu, svi nalazi su mi u redu (hormoni štitnjače, testovi trombofilije, cervikalni brisevi, papa, koagulogram) osim ogtt:
0=4.7
1.8=10.5
3.6=10.5
7.2=10.6
U međuvremenu sam obavila i GUK-profil:
5,0 - 6,5 - 5 - 5,7 - 5,7 - 4,5 - 4,3 - 4,1 - 4,2
Rekli su mi da je nalaz u redu, te da malo pripazim na prehranu, nisam dobila dijetu ni terapiju! Da li bi trebala dobiti neku terapiju?

Još sam trebala izvaditi spolne hormone, te sam dobila nalaz:
( 4. dan ciklusa )
Estradiol 110.1 pmol/L folikularna faza: 110 - 1100
LH 9.2 lU/L folikularna faza: 3 - 12
FSH 5.8 lU/L folikularna faza: 2 - 12
Prolaktin 30.0 qg/L 4 - 23
Testosteron ukupni 0.9 nmol/L 0.2 - 2.6
Možete li mi molim Vas reći kakav je nalaz?

Prolaktin sam vadila prije dva mjeseca i bio je 25.4, te prije mjesec dana i bio je 44.4, a sada 30. Da li je to normalno da mi se prolaktin tako mjenja u kratkom periodu?
Možete li mi molim Vas reći Vaše mišljenje u vezi svih tih nalaza, te koji je moj sljedeći korak? Da li bi trebala uzimati neku terapiju obzirom na nalaze?
Da li mogu početi raditi na bebici??
Lijepo Vas pozdravljam i unaprijed Vam se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, odgovorio sam Vam.