povišen ast

Andreja

Poštovana dr. Kupešić
Pijem Diane-35 već 2 i pol mjeseca,primjetila sam da mi se ten jako pogoršao(prije nisam imala problema s prištićima,a sad mi izbijaju tvrdi potkožni prištevi).Tek sad mi je doktor dao uputnicu da izvadim krv,sve je uredu osim što je ast povišen(49).Doktor je rekao da mi to i prištevi nije od tableta.Prošla menstruacija mi je bila vrlo bolna s velikim ugrušcima,imala sam iznenadne jake mučnine i 2 puta mi se pojavila utrnulost u nozi.Doktor mi je preporučio da pijem zablete još mjesec dana i da onda tek napravom pauzu,te da obavim testiranje za hepatitis.Ne znam kolilko su jake ove tablete i dali bi trebala piti one s nižom razinom progesterona,jer se bojim da ako naglo prekinem s uzimanjem da će mi se lice pogoršati.Molim Vas za mišljenje.UNAPRIJED ZAHVALJUJEM.Andreja

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođice Andrea,
što se tiče tvrdokornih akni, nemojte očekivati da će primjena Diana riješiti baš sve. Usporedno s primjenom ove terapije savjetuje se konzultirati dermatologa koji će savjetovati usporedno lokalno i/ili sistemsko liječenje. S obzirom da je došlo do pogoršanja nalaza jetrenih proba trebalo bi provesti dodatno isptivinaje na hepatitis (posebno B i C) kako bi se isključila lezija jetre koja bi mogla biti i relativnom kontraindikacijom za daljnju primjenu terapije. Ukoliko markeri na hepatitis budu negativni preporučiti će se redovite laboratorijske pretrage (hepatogram) kako bi se što ranije otkrili poremećaji u metabolizmu jetre i odredile daljnje smjernice liječenja.