Prg

Mirela2011

Poštovani, radila sam analizu progesterona 21dc i iznosi samo 1.87ng/ml kako vidim ovulacije nije bilo, a ja sam gotovo sigurna da je bilo obzirom da sam imala plodnu sluz u velikim količinama i grčeve u desnom jajniku koje imam uvijek tokom tog perioda, jeli moguće da je možda ipak bilo ovulacije i ako nije kako se taj problem anovulacije riješava? Pozdrav

Mirela2011

Samo da dodam da sam Prg radila 21dc, a mislim da mi je ovulacija bila 16dc, da li je zbog možda tako nizak?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da je do ovulacije došlo, vrijednosti progesterona u drugoj fazi ciklusa bi bile više. Savjetujem da uradite kompletnu analizu hormona. Poremećaj u radu štitnjače, visoki androgeni hormoni i povišeni prolaktin mogu dovesti do anovulacije. Isto tako i psihički faktor (stres), promjena u tjelesnoj težini ili pojačani fizički napor (intenzivni treninzi) mogu uzrokovati anovulaciju.

Mirela2011

Poštovani, sve analize sam već uradila, jedno što je prolaktin malo povišen 38.9 a ref.vrijednosti su od 2.8 do 29.2, da li je možda potrebna terapija za ove vrijednosti? Amh je 4.27, testoterone 0.87, štitna takodjer uredna, i malo povišen insulin u 120 minuti 32 ref.vrijednosti od 3 do 25. Prg u prvoj fazi ciklusa je 0.87
Do sad sam ostajala dva puta trudna iz prve, ali nažalost sam imala spontane, u drugoj trudnoći tj u tom ciklusu prg 21 dana je bio preko oko 41.

Ivo Balenović, dr. med.

Ako radite na trudnoći može se pokušati sa stimulacijom ovulacije Klomifenom.

Mirela2011

Hvala Vam puno na odgovoru. Da li ove vrijednosti znače da sigurno nije došlo do ovulacije, negdje sam pročitala da nizak nivo progesterona može uzrokovati izvanmateričnu trudnoću?

Ivo Balenović, dr. med.

Nalaz govori da nije bilo ovulacije. Progesteron nema nikakve veze s izvanmaterničnom trudnoćom.

Mirela2011

Poštovani, prije dva mjesca fsh je bio 10.1 ovaj mjesec 11, Lh je bio 4.3 a sad 9, ima li taj lh uticaja na to što je ovaj ciklus bio anovulatorni? I kako to da sam imala simptome ovulacije a iste nije bilo?
I koliko je ovaj fsh od 11 problem obzirom da je amh 4.5?
Pozdrav i izvinite na puno pitanja

Ivo Balenović, dr. med.

Bazalne vrijednosti FSH su uredne, AMH (ako je izražen u mikrogramima/L) spada unutar optimalne plodnosti. Ne mogu odgovoriti o simptomima ovulacije. To je potpuno subjektivna procjena.

Mirela2011

Poštovani, danas mi je 26dc, uradila sam test na trudnoću koji je pozitivan iako sam i ja zbog niskog progesterona mislila da od trudnoće nema ništa.
Mene brine što mi se javlja na odredjene položaje bol u desnoj plećki, ramenom delu, jeli moguće da je izvanmaterična trudnoća? Kada se javljaju simptomi kod nje?
Pozdrav, izvinite ako pitanje nema smisla, ali jako sam uplašena...

Ivo Balenović, dr. med.

Simptomi izvanmaternične trudnoće javljaju se između 6. i 8. tjedna amenoreje (vrijeme proteklo od prvog dana zadnje menstruacije).

Mirela2011

Poštovani, test je bio lažno pozitivan ili je bila biokemijska trudnoća, dobila sam.
Mogu li uzimati vitamin b6 pošto sam čitala da pozitivno utiče na proizvodnju progesterona i u kojim dozama i mogu li ga uzimati i tokom folikularne faze ciklusa ili tek nakon ovulacije?
Veliki pozdrav i hvala na Vasim odgovorima

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno ga možete uzimati bez obzira na fazu ciklusa.