Problem u srednjim 30-im

Iskra81

Postovani doktore,
imam 35 godina i do sada redovne i obilne menstruacije.
Ovoga mjeseca mi se prvi put desilo da mi izostane menstruacija. Odnose nisam imala, tako da trudnoca nije opcija. Nisam bila ni pod vecim stresom nego inace, niti sam mjenjala klimu ili pila lijekove.
Ono sto me brine je sto sam prije 1.5 godine radila hormonski status jer sam imala uporna intermenstrualna krvarenja sa pilulama za kontracepciju, a na pregledu mi je doktorica rekla da imam smanjenu ovalijarnu rezervu i pitala da li je moja majka rano usla u menopauzu (nije).
Zakazacu pregled cim se doktorica vrati sa odmora, ali bih vas zamolila da mi kazete svoje misljenje, da li moji nalazi (radjeni 3. dana ciklusa) od prije 1.5 godine i ovaj izostanak menstruacije ovog mjeseca upucuju na perimenopauzu ili moze nesto drugo biti i pitanju?

- FSH 14.55 mlU/mL Folikularna faza: 3.5-12.5

- LH 6.85 mlU/mL Folikularna 2.4-12.6

- Estradiol 48.04 pg/ml Folikularna faza 12.5-166

- Estradiol (pmol/l) 176 pmol/l Folikularna faza 46.0-607

- Progesteron 2.18 nmol/L Folikularna 0.6-4.7

- Prolaktin 284.5 ulU/mL 102-496

- SHBG 88 nmol/L 18 - 114

Hvala i pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Spolni hormoni su vam dosta visoki s obzirom na dob. SUgeriram hormonski status ponoviti uz AMH i TSH.
S obzirom na amenoreju vjerovatno ulazite u klimakterij ( period od 3-5 godina da menopauze)

Iskra81

Ufff, to je bas prerano. Postoji li neki nacin da se produzi period do menopauze?
Sto se mene tice, vodim neki zdrav nacin zivota, nisam gojazna.
Kad ste pomenuli TSH, ja imam Hashimoto, ali mi endokrinolog nije ukljucio terapiju, jer se TSH jos uvijek krece u okviru referentnih vrijednosti. Bas sam prosli mjesec bila na kontroli.
Mislite li da bi mozda eventualna terapija za stitnu zlijezdu mogla uticati povoljno na polne hormone?
Izvinite, znam da niste endokrinolog, ali moram da pitam, jer sam ocajna zbog ovakvog razvoja situacije.
Hvala jos jednom.
Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba terapija ako ste u eutirozi. Nažalost današnjim metodama to nije moguće zaustaviti niti preduhitriti jer je genetski determinirano.