Rana trudnoća

asies

Poštovani,
javljam Vam se prvi put u nadi da ću čuti Vaše mišljenje o mojoj novonastaloj situaciji. Naime , posljednju menstruaciju imala sam 30.7. , te sam nakon zakašnjele naredne uradila test na trudnoću koji je bio pozitivan (10 dana od izostanka menstruacije). Ciklus mi je inače neuravnotezen i varira od 28 dana do 40. Moj slijedeći korak bio je posjeta ginekologu , gdje je vaginalnim UZ utvrdjeno da se vidi rani gestacijski miješak, ali bez vidljivog zumancastog mjeska i bez vidjljivog embrionalnog odjeka. Doktorica me je rekla da to ukazuje na veoma ranu trudnoću, odprilike 16-20 dana od začeća. Sutradan sam izvadila beta hcg iz krvi i njegova vrijednost bila je 452. slijedeći ultrazvuk zakazan je za 10 dana od prethodnog. Od tada brojim dane do 22. 9. samo da vidim je li moj plod na mjestu, jer sam isprepadana vanmateričnom trudnoćom. Uradila sam i papa test i nalaz kaže da imam upalu koju sada liječim Ultra Gyn flora plus gelom 5 dana, i uočena je neka promjena na stanicama, tačnije nađene su abnormlane skvamozne stanice i trebam poniviti papa test za 6 mjeseci. Molim Vas recite mi šta Vi mislite hoće li s mojom trudnoćom biti problema, i imam li znakove koji ukazuju na vanmateričnu trudnoću?
PS. od simptoma imam čestu i izraženu potrebu za mokrenjem, osjetljivost i povećanje grudi sa vidljivim venama, i grčeve nalik menstrualnim.
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sa navedenim beta Hcgom se trudnoća ne može vidjeti u maternici. Tako da ono što je vidjela doktorica nije gestacijski mjehur. Svakako da je prema opisanom moguća i vanmaternična trudnoća. Sugeriram da napravite beta hcg i da se potom javite na kontrolni UZV:

tajci5

Poštovani! Što znači žuto tijelo na lijevom jajniku? Ovo je moj zadnji nalaz: U kavumu GS promjera 5 mm. U lijevom jajniku žuto tijelo. Th: Duphaston 3x1, Folacin 1x1

Dejan Šakoronja, dr. med.

Žuto tijelo je tvorba koja luči progesteron a nastaje nakon ovulacije na jajniku. Održava ranu trudnoću ukratko. Dakle sve je u najboljem redu.

tajci5

Hvala. Lijepi pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

pticicasaza

Postovani,
molim Vas za tumacenje rezultata ultrazvuka (radjen 16.11.):
uterus sa gestacijskim meskom promera 9,5 mm, jasnog trofoblastnog prstena i normalnog turgora; elementi ploda se za sada ne prikazuju.
Poslednju menstruaciju sam imala 10.10, u avgustu sam prestala sa koriscenjem Lindynette-a 20, dok sam ih koristila ciklus sam imala na 28 dana, a nakon toga je pre trudnoce u jednom mesecu trajao 32, a u drugom 31 dan. Prema ultrazvuku sam u 4 nedelji trudnoce.
Da li je normalno da se plod do sada nije pojavio?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Ponoviti UZV nalaz za 7-10 dana.