Ranije dobijanje menstruacije

Joksi

Postovani, molila bih vas da me posavetujete. Dobila sam menstruaciju 14tog juna, dva tri dana kasnije nego sto je trebalo. Trajala je standardno sest dana. Juce (27.6.) Primetila sam manje krvarenje, koje je sada obimnije. Kao da sam opet dobila. Inace, to bi znacilo da sam dobila 18 dana ranije nego sto je trebalo. Da li mi mozete reci sta je u pitanju? Da li treba da brinem i sta preduzeti? Sta moze biti uzrok ovoga? Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mogu znati koji je uzrok krvarenja. Ne radi se o menstruaciji. Možda upala, endometrioza, cista i prsnuće iste.
Sugeriram kad stane krvarenje UZV pregled.

bakalar

Poštovani,

koristim kontracepcijske pilule vec skoro 2 godine, menstruaciju uvijek dobivam 2-3 dana nakon uzimanja zadnje pilule. Zadnju menstruaciju sam imala 09.06. ove godine, i traje cca 7 dana. Kako očekivam menstruaciju tek za 2 dana, ne znam dali se radi o ranijoj menstruaciji.
Naime, jučer me probijala jaka bol u donjem dijelu trbuha, navečer izmeđi 00-04 ujutro nisam mogla zaspat, te sam svakih 20 min morala mokriti.
Još uvijek nisam dobila ali sam primjetila svaki put kad odem na WC male zgrušane kuglice krvi.
Nikad nisam imala problema sa predmenstrualnim tegobama, eventualno kad dobijem prvi dan imam grčeve.

Može li biti posrijedi kakava uplala?

Molim za savjet.
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom mislim da ćete već danas dobiti menstruaciju. Ne trebate brinuti oko upale.