rendgen-trudnoća

ana

Nakon dvadeset dana izostanka menstruacije, test na trudnoću je pozitivan. Prije dvadeset dana zbog problema sa zubima snimala sam kompletnu vilicu, popila nekoliko tableta za bolove Lupocet i u dva navrata pila antibiotik Clavocin 500 2x2.
Kakve su posljedice za dijete. Što raditi.
Unaprijed hvala. Razočarana Ana.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Ana,
Moram Vas ipak ohrabriti u Vašem nastojanju da zadržite trudnoću. Doza zračenja koju navodite prilikom slikanja zubiju ne smatra se ugrožavajućom za fetus, kao niti antibiotik Klavocin koji ste trošili tijekom rane trudnoće. U Vašem upitu ne navodite koliko ste Lupocet tableta ukupno konzumirali i u kojoj dnevnoj dozi. Iako tijekom trudnoće ne savjetujemo korištenje analgetika, s velikom vjerojatnošću možemo Vas umiriti vezano i uz primjenu Lupoceta. Nakon što ćete imati jasne podatke o broju tableta ovog analgetika koje ste koristili tijekom rane trudnoće , te ultrazvučno potvrđeno trajanje trudnoće bilo bi dobro obratiti se na Zavod za kliničku farmakologiju KBC Rebro, gdje će Vam specijalista s tog područja predočiti podatke o eventualnom riziku za Vašu trudnoću.

Maja013

Poštovani, imam 32 godine. 28. 01. 2013. sam imala posljednju menstruaciju.
Posljednji odnos sa deckom 9. 02. 2013.
25.02.2013. imala sam rendgensko slikanje kicmenog stuba.
Menstruaciju još nisam dobila, a danas (1.03.013.) sam uradila kucni test na trudnocu koji je bio pozitivan.
Ako je test ispravan, da li postoji mogucnost stetnosti rendgenskog zracenja na plod ?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji šansa svakako. Savjetujem da konzultirate radiologa koji je vršio snimanje.