rendgen u trudnoći

scorpio

Poštovani,
moja zadnja menstruacija bila je 02.02. Kako i inače imam neredoviti ciklus nije mi bilo neobično da do danas nisam dobila menstruaciju. No već dugo me muči kašalj pa me doktor uputio na rendgen pluća na kojem je ustanovljeno da imam upalu pluća te propisao antibiotike Klavobel bid. Nekoliko dana nakon toga sam saznala da sam trudna. Sad sam malo uznemirena zbog zračenja, bakterije na plućima i antibiotika za koje na uputama piše da se ne bi smjeli piti u prvom tromjesječju trudnoće. Molim Vas za vaše mišljenje da li i u kojoj mjeri bi navedeno moglo negativno utjecati na plod te što bi mi vi preporučili?

Unaprijed zahvaljujem,
Srdačan pozdrav,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da je zračenje teratogeno posebno u ovoj fazi trudnoće.
Savjetujem da se javite radiologu koji vas je snimao.
U takvim slučajevima obično se radi indicirani pobačaj iz medicinskih indikacija.
Svakako konzultirajte svog ginekologa.