rentgen u prvom mjesecu trudnoce

logos

Postovani,
nedavno sam zbog sumnje da imam upalu pluca poslana na rentgen grudnog kosa. Pokazalo se da nemam upalu pluca vec tezu prehladu a nisam imala povisenju temperaturu. Desetak dana nakon toga sam otkrila da sam u drugom stanju. Da li je zracenje bilo opasno i koje posljedice po plod moze imati?

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Rentgenske snimke pluća u pravilu imaju dozu zračenja ispod teratogene. Ipak, pitanje treba pojasniti s nekoliko podaztaka kao što su datum zadnje menstruacije, datum zračenja