RhD Week pozitivan

hulala1

Postovani, znam da mozda nije vas domen, ali forum hematologije nije u funkiciji. Naime, krvna grupa sam: O - RhD - Week pozitivan, Rh fenotip: CcDwee. Coombs test direktni - negativan (12.06.2012 nalaz uradjen u 8 sedmici trudnoce koja se zavrsila spontanim pobacajem), tada su me svi izgleda smatrali "normalno" O pozitivna, niko obracao nije paznju do ove godine kada sam na tom istom odjelu lezala zbog vanmatericne, gdje su me otpustili kuci i zvali da dodjem da primim Rhogam. I sada ne razumijem, u prvoj trudnoci nisam primila, a sada jesam (i sama znam da ako postoji mogucnost RH senzibilizacije to se vec dogodilo 2012 godine njihovom greskom ili nema mogucnosti da sam RH senzibilirana jer ipak imam pozitivno D, samo slabo). Muz mi je O pozitivna. Da li mi preporucujute neke daljne pretrage, mada ne znam ni gdje da se javim, ginekolog nije bio posebno zainteresovan na ovu moju pricu za krvnu grupu. A meni i dalje ostaje nejasno zasto su mi iz te iste bolnice sada dali Rhogam a 2012 da kazem "iskulirali", da li je ovo propust bolnice? Ako mozete malo da mi objasnite ako ste se susretali sa pacijentkinjama sa ovakvom krvnom grupom. Srdacan pozdrav i hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste RH pozitivna,nije nužan Rhogam. No stvar nije za hematologa nego za transfuziologa.