Rhogam??

veoma.zabrinuta22

Postovani doktore!
Trebam Vas savjet i misljenje. Rodila sam prije 6god u KBC Rijeka. Imam negativnu krvnu grupu a rodila sam dijete sa pozitivnom krvnom grupom.
Sad imam u planu novu trudnocu.
Ali ja nisam sigurna da li sam dobila rhogam injekciju nakon poroda. A trenutno boravim van drzave,znaci nisam u mogucnosti otici pitati u KBC osobno. Pa me zanima je li bi mi dali telefonski takav podatak?
Ili da li postoji nacin koji moze utvrditi da sam dobila tu injekciju nakon poroda?
I recite mi sta npr.ako sam vec trudna a nisam dobila rhogam je li se moze primiti naknadno bez stete po plod?
Stvarno sam zabrinuta..
Oprostite na dugom postu. Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste RH negativna, a dijete koje ste rodili je RH pozitivno, sigurno ste dobili Rhogam injekciju.
Ako niste dobili u idućoj trudnoći se povećava mogućnost rh senzibilizacije.

veoma.zabrinuta22

Hvala na odgovoru. Da znam da moze doci do problema ako je nisam primila. Je li postoji nacin da otkrijem jesam li primila ili ne. Da budem sigurna jer se plasim. Neke pretrage ili nesto?
Oprostite na ponovnoj smetnji..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće biti problem ako i niste primili. S time postoji veća šansa da se razvije rh senzibilizacija.
Ne postoji način da se ustvrdi. Ne brinite sigurno ste istu primili, pa rodili ste u Kliničkoj bolnici.

veoma.zabrinuta22

Opet ja.. Jos jedno pitanje i necu vise obecavam.. happy
Stupila sam u kontakt sa KBC-om i dobila sam informaciju da sam nakon poroda primila anti D zastitu. Znaci sve ok.
Sad mi recite kolika je vjerovatnoca da nesto u trudnoci krene po zlu? Ili sam potpuno zasticena zbog anti D?
I s obzirom na rh,kad je najbolje prvi put posjetiti lijecnika?
I kojem mjesecu trudnoce?
Hvala unaprijed i lijepi pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Ako vam kasni menstruacija više od tjedan dana napravite test na trudnoću i ako je pozitivan tek tada se najranije možete javiti na pregled.