Senzibilizacija krvi u trudnoci

sto123

Poštovani,

Trudna sam 8 tjedana. Radila sam sve potrebne nalaze. Obzirom da sam B+ krvna grupa, dokazana su mi antitijela.
Nalaz glasi ovako:
ABO krvna grupa: B
Rh krvna grupa: +
Antigen: C+, D+, E-, c+, e+, K-
Indirektni antiglobulinski test: poz
Antitijela: Anti-E
Hladna antitijela - pregledni test: neg
Napomene: Provedenim IHE pretrazivanjem i identifikacijom u plazmi su dokazana antieritrocitna protutijela iz Rh sustava krvnih grupa anti-E specificnosti u titru 1:1 (score 2) koja su klinicki znacajna i mogu uzrokovati poslijetransfuzijsku hemoliticku reakciju (PTHR) hemoliticku bolest novorodenceta (HBN).
Za potrebe transfuzijskog lijecenja koristiti fenotipirane, E antigen negativne eritrocitne krvne pripravke s kriznom probom. Savjetujem IH kontrolu za 1 mj.

Dakle, obzirom na gore napisani nalaz, imam li razloga za zabrinutost?
Jos jedna napomena: 2015.god primila sam transfuziju krvi zbog operacije natkoljenice.

Unaprijed Vam hvala na odgovoru.

S postovanjem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, stvorili ste antitijela na E antigen. E antigen ne spada u skupinu jakih antigena, ali moguća je hemolitička bolest novorođenčeta. Potrebno je redovno kontrolirati titar antitijela u krvi i ultrazvučno pratiti rast i razvoj djeteta. Senzibilizacija na E antigen nije jaka kao na Rh faktor i ne bi trebalo biti nikakvih problema u trudnoći, ali su potrebne redovite kontrole.

babana

Ovo je najsličnija tema gdje mi možete dati neki odgovor na moje nedoumice.

1.6.2019. sam imala spontani gdje se sve samo očistilo. Bila sam 8 tj trudna i kako sam Rh -, dobila sam injekciju Partobulin.
ZM bila 1.8.2019. Papa mi je rađena 13.8. neg.
20.9. 2019. bila sam na pregledu gdje su mi uzeti brisevi i napravljen je UZV. Trudna 7tj 1 dan. FHR poz.
Uredan je gin. nalaz.
Stigli su nalazi sa imunohematologije
Antigeni: C+, E-, c+, e+, K-
Antitijela: Anti-D
Indirektni antiglobulinski test je pozitivan
Preporuka: transfuzijsko liječenje: ccdee fenotipirani eritrocitni pripravci s križnom probom.
Ponovno idem vaditi krv za 2 tjedna jer tako piše na nalazu da moram. I zatražena je moja anamneza jer oni nemaju saznanja o mom spontanom u 6.mj niti da sam primila Partobulin.
Moja ginekologica me umiruje i kaže da tijelo možda reakciju ima zbog Partobulina.
Muž još nije bio na testiranju za Rh faktor jer mi je redovan pregled zakazan za mj dana pa je mislio obaviti ovih dana.
Strah me da nije on pozitivan i da tijelo ne stvara sada antitijela na fetus koji je možda isto tako pozitivan.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, indirektini antiglobulinski test je pozitivan jer ste primili Partobulin. Nije došlo do senzibilizacije.

babana

Hvala puno na brzom odgovoru, al svejedno ću biti mirna nakon drugog vađenja krvi.
Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Kod Rh negativnih trudnica potrebno je ponoviti testove senzibilizacije.