sniženi trombociti

jovanovac2

Poštovanje!
Zanima me zbog čega može doći do sniženih trombocita u trudnoći i kako može to utjecati na razvoj bebe?
nalazi su mi TROMBOCITI 134 (158-424),LEUKOCITI 10 (3,4-9,7) i ERITROCITI 3,77 (3,86-5,08). Trenutno sam u 24. tjednu trudnoće!

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Predlažem Vam učiniti kontrolnu krvnu sliku, eritrocite te AST, ALT,GGT.

jovanovac2

inace imam problema sa povisenim GGT-om i ostalim jetrenim enzimima! sa jetrom je sve uredu (gledano na uzv-u i radjeni markeri za hepatitise,sve negativno).

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana moram Vas pitati da li imate svrbež kože. Osim jetrenih enzima da li ste ponovili eitrocite , trombocite ,koagulaciju krvi,bilirubin, alk.fosfatazu?
Postoje stanja koja idu sa povišenim jetrenih enzimima, a da se isključi patologija jetre. Postoji stanje koje se naziva masna nekroza jetre u trudnoći, zatim holestaza u trudnoći , te HELLP sindrom ( Hemoliza eritrocita, povišeni jetreni enzimi i manjak trombocita , tj.trombocitopenija) Predlažem Vam da se javite na pregled u bolnicu da se evalurira Vaš problem, da se ostalim pretragama isključe gore navedeni poremećaji, jer neki od njih nisu nimalo bezazleni.

jovanovac2

sto se tice povisene koncentracije enzima to mi je jos i od prije trudnoce. radjen mi je samo uzv jetre i markeri za hepatitis. poslije su mi samo rekli da moram svake godine kontrolirat te enzime i uzv jetre zbog mogucnosti razvoja karcinoma jetre zbog "lijenosti" jetre. nisam jos nosila nalaz kod gin jer mi je kontrola tek 17.05. a nisam to smatrala tako opasnim! sad cu vidjeti da li ce me slati ona dalje ili bi mozda trebala i kod dr. opce prakse zbog tih trombocita??
hvala puno sto se trudite pojasniti mi sve!

jovanovac2

i sto se tice svrbezi koze...znalo mi se desavati da me pocmu noge jako,jako svrbiti,bez ikakve alergije ili ugriza kukaca...nekad sam se cak znala do krvi izgrebat u snu. sad otkako sam trudna nemam vise tej svrbez osim sto me nekad zna svrbiti stomak ali sam to pripisivala rastezanju koze pri rastu bebe!
takodjer su mi se pojavile i akne duz kosti vilice kojima niti jedna terapija do sada nije pomogla (summamed,alkohol s klindamicinom,vichy normaderm kolekcija, i zadnji je bio dercome u kombinaciji sa skinoren kremom). sad sam to stopirala dok sam trudna jer ne bi previse toga nanosila na kozu zbog razvoja bebe. ne znam da li one imaju veze s tim ali u pubertetu sam imala potpuno cistu kozu... sada su tu akne koje su jako upaljene i crvene,rijetko kada zagnojene!

jovanovac2

i sto se tice krvnog tlaka,uvijek je malo nizi! vecinom 100/70 ili 90/60...nikad nije isao iznad 100 samo varira izmedju navedenih vrijednosti!

jovanovac2

evo upravo sam pronasla sve svoje nalaze unazad 3 godine! nadam se da ce vam dati bolji uvid u situaciju!
znaci nalaz krvi od 2007. god je bio uredan,znaci sve je bilo unutar referentnih vrijednosti osim
granulociti segmentirani 40 (44-72
limfociti 54 (20-46)
trombociti 157 (158-424). ALT,AST,GGT i ALP normalne vrijdnosti.
nakon toga je uslijedio uzv na kojem je zakljuceno sljedece: ZUC. MJEHUR BEZ KONKREMENATA,NORMALNA VOLUMENA I STIJENKE.
BILJARNO STABLO UREDNA NALAZA.
JETRA,PANCREAS I SLEZENA NORMALNE VELICINE,HOMOGENE STRUKTURE,BEZ SUSPEKTNIH TVORBI.
OBICNO POLOZENI BUBREZI,NORMALNE VELICINE I EHOSTRUKTURE,NEMA KONKREMENATA NITI EKTAZIJE KANALNOG SUSTAVA.
RETROPERITONEALNO NEMA POVECANIH LIMFOIDA.

takodjer su vadjeni hormoni stitnjace koi su isto tako bili u normali.

tada dolazi nalaz krvi od 2009. godine na kojem su mi otkrivene povecane konc. jetrenih enzima
eritrociti,hemoglobin,hematokrit,MCV,MCH,MCHC,leukociti i trombociti u normalnim vrijednostima, no
AST 29 (5-30)
ALT 44 (5-36)
GGT 62 (9-35)
kolesterol 5,2 (<5,0)
te u mokraci stanice plocastog epitela 6-8 (0-1)
sve ostalo u normali.

nakon toga slijedi ponovni nalaz krvi i markeri za hepatitis.
GGT 62 (9-35)
ALP 45 (54-119)
BILIRUBIN UKUPNI 23 (3-20)
ALT 50 (5-36)
proteini i AST normalni.

MARKERI:
svi negativni jedino anti HBs pozitivan (titar 41000) zbog cijepljenja protiv hepatitisa B.

onda je uslijedio uzv :
jetra normalne velicine i kontura,homogene strukture,bez fokusa.
slezena uredna nalaza.
pancreas nije povecan,strukturom odgovara dobi.
žuč. mjehur bez konkremenata,normalna volumena i stijenke,
bilijarno stablo uredna nalaza.
obicno polozeni bubrezi,normalne velicine i kontura,duzine 105 mm,
odrzana parenhima,odgovara dobi.
nema konkremenata,nema ektazije kanalnog sustava.
mok. mjehur uredna nalaza.
retriperitoneum bez povecanih limfoida,uredna nalaza.
nema ascitesa.

takodjer sam s nalazima poslana u bolnicu u infektolosku ambulantu gdje je takodjer utvrdjen uredan klinicki nalaz i nalaz EHa uredan.
preporuceno izbjegavanje hepatotoksicnih tvari.

kad sam ostala trudna vadila sam krv gdje su HBsAG,anti HCV i TPHA negativni,te isto tako i indirektni coombsov test.
sad u 24. tjednu trudnoce sam vadila krvnu sliku gdje je nalaz bio slijedeci:
eritrociti 3,77 (3,86-5,08)
hemoglobin 120 (119-157)
hematokrit 0,354 (0,356-0,470)
MCV 94 (83,0-97,2)
MCH 32 (27,4-33,9)
MCHC 339 (320-360)
leukociti 10,3 (3,4-9.7)
trombociti 134 (158-424)
željezo 28,5 (8-30)
OSTALO NIJE RADJENO!

SADA CEKAM 17. DA ODEM NA KONTROLU PA VIDIM STO CE MOJA GIN ODLUCITI I DA LI CE ME SLATI DALJE NA PRETRAGE!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana ,mislim da bi bilo dobro da se javite na neku od trudničkih ambulanti u bolnici, da se tijekom hospitalizacije razluče neke stvari vezane uz povišene jetrene enzime, snižene trombocite i ostale laboratorijske parametre.

jovanovac2

Postovanje!

evo isla sam ponovno vaditi krv! jetrene probe i sve ostalo u savrsenom redu jedino ureja smanjena i trombociti opet ispod normale! zasad mi je rekla gin da mi nece davat nikakvu terapiju nego kontrola iduci mj opet! da li se trombociti mogu povecati kakvom odredjenom prehranom??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne možete prehranom utjecati na vrijednost trombocita. Potrebne su do kraja trudnoće daljnje redovite kontrole krvne slike, jetrenih proba i trombocita.
Svakako je važno kod dolaska u nadležnu ustanovu ponjeti nalaze sa sobom i na to svakako paziti tijekom poroda i nakon poroda. Sretno.

nenanency

Postovani, molim vas za odgovor,

Naime,usla sam u 35. nedelju trudnoce,i sve vreme trudnoce imam snizen hemoglobin koji se sad spustio do 110, sto me ne brine toliko, jer znam da je normalna pojava u trudnoci , ali od pre mesec dana poceli su trombociti da mi opadaju, njihova vrednost je 129 (140-440),osim toga snizene su mi vrednosti za : hematokrit 0,34 (0,35- 0,52), limfociti 16,0 (25-40), neutrofilni granulociti su blago poviseni 74,6 (50-70),urea 2,3 (2,8-7,2) kreatin 55 (58-96),ukupni proteini 60 (66-83), albumin 34 (35-52)i kalcijum 2,16 (2.2-2.65).
Kada je moja doktorka(ginekolog) videla nalaze,delovala mi je jako zabrinuto,poslala me kod hematologa koji nije smatrao da je nesto opasno,ali moram napomenuti da osim sto mi je pogledala nalaz nije izvrsila nikakav pregled,cak me nije ni pogledala,tako da sam skeptiucna prema njenom strucnom misljenju.

Kada sam po internetu prertrazila zasto su opasni niski trombociti u trudnoci,naisla sam na podatak da moze doci do nemogucnosti zaustavljanja krvarenja nakon porodjaja,tako da me je to jako uplasilo i potreslo,stalno razmisljam o tome da cu iskrvariti na smrt i ne mogu sebi to da izbacim iz glave! Da li moze da ostavi neke posledice po bebu? sta da radim posto sam vec videla da trombociti ne mogu da se nadoknade ishranom. sta je prouzrokovalo snjihovoo snizenje! Molim vas da mi odgovorite u sto kracem roku,jer jako brinem. Unapred Vam puno zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mišljenja sa kao i hematolog. Ne trebate brinuti nisu preniski.
Svakako ćete ih kontrolirati još do kraja trudnoće i u samom porodu. Ako će biti niski dobit ćete jednu ili dvije doze u porodu.

Marina84

Vezano uz niže trombocite...U 25 tjednu sam trudnoce i na svoju inicijativu sam tražila da mi doktorica opće prakse uradi krvne nalaze u kojima su trombociti 106 Prema ovome što čitam nije to nešto bezazleno.Na pregled kod ginekologa sam narucena u utorak,pa ću vidjeti šta će mi on reći ali me zanima i vaše mišljenje.Da li je njihovo smanjivanje povezano sa trudnoćom i zašto,jer prije nisam imala stim problema?!Kada sam radila prvi krvni nalaz na početku trudnoce bili su 134 isto malo niži,doktor nije ništa rekao,to je bilo u 12mj i od tad nikad nije tražio nove nalaze.Unaprijed vam se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako bi bilo dobro napraviti i biokemijsku analizu krvi ( jetrene probe,koagulaciju krvi, ureu, kreatinin,bilirubin)
Vjerovatno je uzrokovano trudnoćom, i nije alarmantno. Savjetujem pretrage i ev. savjet hematologa.

Marina84

Nakon tri tjedna ponovno sam vadila nalaze,ovaj put moji trombociti su se spustili na 92,što ni mom ginegologu nije bilo svejedno,poslao me da vadim neke nalaze na transfuzijskom odjelu i ovo su rezultati:
Rezultat Referentni raspon
PV 1,27 </=0,70
INR (PV-INR) 0,90 Terapijski raspon:preporuka za oralnu antikoagulantnu terapiju. 2 do3,5
APTV 25,5 22-35
Fibrinogen 4,8 1,8-4,0
Trombinsko vrijeme(TV) 15,9 14-22

Što se tice krvne slike sve uredu osim ti trombocita,i konpletna analiza urina je uredna.Za deset dana mi je dao da ponovim nalaze da vidi dolazi li do daljnjeg smanjenja.Mene zanima da li su ovi gore navedeni rezultati uredni,i sto ako se nastave trombociti smanjivati,kakve to posljedice moze imati za mene i za djete,u 29 tjednu trudnoće sam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, u redu su. Daljnje konzultacije moraju biti hematološke kao i ev. terapija.

Maja_K1

Lijep pozdrav,
u 23.tj trudnoće sam. Napravila sam KKS i imam sljedeće rez.:
Leukociti 10,3 (3,4-9,7)
LIM 28,9 (20-46)
MON 5,5 ((2-19)
Eritrociti 4,34 (3,86-5,08)
Hb 119 (119-157)
Hematokrit 0,363 (0,356-0,470)
MCV 83,0 (83-97,2)
MCH 27,4 ((27,4-33,9)
MCHC 328 (320-345)
Trombociti 123 (158-424)
Zanima me da li je ovo u redu? ako ne, što mi je sljedeći korak?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ponovite trombocite za 2-3 tjedna. Ako i dalje padaju javite se hematologu.

lelo89

Poštovani,
htela sam da vas zamolim za misljene smanjenih trombocita,
ja sam 36.nedelja trudnoce
PLT 120 (140-440)
MPV 10.4(6.0-10.0)
PDW 15.9-(10.0-16.0)
PCT 0.12(0.15-0.32)
WBC 6.8(4.1-10.9)
RBC 4.08(4.00-6.00)
HBG 114(110-175)

UNAPRED ZAHVALNA!