spolne bolesti

Ivana

Poštovana dr. Kupešić,

Zanima me da li se spolno prenosive bolesti općenito prenose samo dirketnim spolnim kontaktom ili i oralnim sexom? Je li za prijenos zaraze dovoljno međusobno diranje partnera po vanjskom dijelu spolovila?

Hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Spolno prenosive bolesti kao što samo ime govori prenose se spolnim kontaktom, a samo iznimno se mogu prenijeti i oralnim seksom. Prijenos taktilnim putem (diranjem ili umetanjem stranih tijela u spolovilo) također je moguć u slučaju da se ne provode mjere opreza i uobičajene higijenske preventivne mjere.

marko88

poštovani..
može li se zaraziti "OPASNIM" (HIV, klamidija, gonoreja, sifilis...) spolnim bolestima ako se dosada imalo odnose samo sa jednim zdravim partnerom koji nije imao spolne osobe sa drugom osobom, odnosno da su oba partnera seksualno aktivni bili samo jedni s drugim i da nisu imali nikakve bolesti?? ako postoje mogućnosti kolika je vjerojatnost da se dobije određena spolno prenosiva bolest ako se ne mijenja seksualnog partnera??
unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovani marko, naravno da ne može.

mj11

Poštovani/Poštovana!
Na početku 9. mj. 2012. godine imala sam prvi spolni nezaštićeni odnos s dečkom. Odmah drugi dan su mi po nozi poiskakali crvneni plikovi te su se ubrzo proširili po cijelom tijelu. Išla sam na sva moguća testiranja za alergiju i kožne bolesti i svaki test mi je bio negativan. Prije otprilike 2 tjedna sam išla vaditi krv (isto nešto za alergije) i taj nalaz sad moram čekati 2 mj. Prije Nove godine sam bila u bolnici gdje su me liječili jer su mislili da imam psorijazu jer su ti svi plikovi i guljenje kože ličili na tu kožnu bolest. U zadnje vrijeme noge mi izgledaju kao da sam se ispržila i iz tog crvenila mi ide gnoj. Je li moguće da je taj dečko prenio na mene neku splonu bolest i ima li lijeka tome?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana ni jedna spolna bolest se ne manifestira sa takvim simptomima.

mj11

A s kojom bi se moglo manifestirat?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nažalost ne mogu vam pomoći, jer domena nije ginekološka. Konzultirajte dermatologe na našim stranicama.

db1992

Poštovani,

Može li muškarac dobiti neke spolno prenosive bolesti (i koje su moguće), ako je riječ samo o dodirivanju muškog splovila i ženskog intimnog područja, ali bez direktnog kontakta sa vaginom ili anusom ?

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, samo dodirivanjem se ne mogu prenijeti spolne bolesti. One se prenose uglavnom spolnim putem, ali je prijenos moguć i na druge načine; krvlju, tjelesnim ekskretima, tetovažom, preko sanitarnih čvorova (WC školjka) sauna, solarija ili predmeta (vlažni ručnici), i ostalih mjesta na kojima mogu obitavati i razmnožavati se određeni uzročnici spolnih bolesti.

Jasmina jas

Postovani

je li se moze prstima prenijeti spolne bolesti

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, samo ako je osoba prije toga dirala medije (izlučevine, teućinu i sl.) u kojima se nalaze uzročnici bolesti.

vd235

Poštovani,
Neki dan sam sa jednom curom završio u krevetu i pošto smo oboje bili malo pijani odlučili smo bez seksa radi nekakve preventive ali sam ju oralno zadovoljavao i prstima zadovoljavao. Problem je u tome šta sam znao da se ta cura tu i tamo drogira, ali me nije smetalo jer nije bila pod utjecajem droge i kasnije sam još otkrio da je imala dosta spolnih partnera. E sad, znam da je bilo samo oralno, također znam da se može i tako prenjeti, kasnije sam na zahodu nažalost čak i dodirnuo tim prstima svoje spolovilo. Uz naravno puno puno veću opreznost idućeg puta šta mislite koji mi je najbolji potez za napravit?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, za sad nema potrebe ni za kakvim dijagnostičkim postupcima. Prijenos bolesti oralnim putem je moguć, ali je rizik manji nego putem vaginalnog seksa. Ukoliko bi se javili simptomi u obliku povišene temperature, svrbeža, peckanja ili bradavica/krastica javite se liječniku.

Mati

Postovani,imao sam spolni odnos sa curom(sa zastitom) i nakon toga dobio sam(sutra dan) osip po laktovima i crvenilo koje svrbi...zanima me dali je to neka spolna bolest ili? Da napomenem cura je imala jako grubu i suhu kozu? Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, osip na laktovima nema veze sa spolnom bolesti.