spontan abortus

anetapp

Pocituvani,

Bremena bev vo 16 nedela koga mi istece plodovata voda i imav spontan abortus

Vo 13 nedela poradi sigurnost zatoa sto predhodno imav spontan isto so prskanje na vodenjakot i istekuvanje na plodovata voda napraven mi e serklaz.
Pred serklazot brisevite i urino kulturata bea negativni.
Po dve nedeli od serklazot dva od brisevite bea pozitivni (ureoplazma i enterococa).
Ginekologot mi prepisa terapija od amociklav za enterococa i erithromycin za ureoplazma. Po dva dena od primanje na terapijata mi nastana prskanje na vodenjakot.
Koga mi se sluci istekuvanjeto na vodata na pregled mi bese konstatirano deka imam spontan abortus i deka papocnata vrvka e izlezena nadvor niz serklazot. Neznam kako e toa mozno zatoa sto mi objasnija deka so serklazot ne moze da dojde do otvoranje na grloto na matkata.

Ve molam za pomos spored Vas sto se ima sluceno i koi bi bile pricinete sto dovedoa do spontaniot dali mozebi se toa bakteriite i dali e mozno za samo dve nedeli da predizvikaat prskanje na vodenjakot. Celo vreme bev vo miruvanje i lezev.

Vi blagodaram i go ocekuvam Vasiot odgovor

Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nisam siguran da sam sve dobro razumio.
Ne razumijem zašto serklaža sa 13. tjedana trudnoće. Serklaža se ne izvodi prije 16. tjedna.
Zatim prema opisanom došlo je do upale vrata maternice te propagacije upale na plodove ovoje i prsnuća plodovih ovoja
i otkecanja plodne vode. Svakako da su tome uzrok bakterije koje ste naveli.
Prije iduće trudnoće treba napraviti briseve vrata maternice, urinokulturu, te biopsiju endometrija s mikrobiološkom obradom bioptata.