Spontani pobacaj

larac

Prijateljica je bila na pregledu prije 2 tjedna i bila je trudna 7 tjedana. Ima 34 godine, to joj je druga trudnoca, ima 2-godisnju kcer.
Danas je prokrvarila na Bracu i otisla odmah na pregled u Split.
Doktor je konstatirao da nema ploda i da je vjerojatno imala spontani pobacaj.
Nije ju zadrzao u bolnici jer kao po njegovom je moguce i da je trudna samo 4 tjedna sto nema nikakvog smisla, ali s obzirom da nije imala nalaze od prvog ultrazvuka sa sobom to sto je ona rekla da je u 9. tjednu trudnoce valjda nije bilo vjerodostojno.
No rekao joj je da odmah ide doma iako bi se do tamo morala voziti 6 sati autom u normalnim uvjetima a ne u ovom slucaju totalnog kaosa na cestama.
Oni su se vratili na Brac jer im je tu bila 2-godisnja kcer i odlucili pricekati ponedjeljak i potraziti drugo misljenje u Splitu ili u Supetru pa ce onda odliciti sto ce.
No naravno da sau zabrinuti i brine ih naravno sto na Bracu nema doktors ni bolnice ako nesto krene po zlu.
Ona sada vise ne krvari, no malo je ipak cudno da ju lijecnik nakon spontanog nije zadrzao u bolnici.

Sto moze ocekivati u nekom najuobicajenom scenariju, a sto u nekom najcrnjem?
Da li bi mozda ipak trebala zbog predostroznosti odmah ujutro otici u Split?
Ako ne, treba li sada mirovati ili se moze ponasati normalno?
Temperaturu nema i vise nije jako krvarila.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako više ne krvari nije nužno da ide negdje dalje na pregled. Moguće je da se radi o manjoj trudnoći pa se još plod i ne može vidjeti. Ako neće biti krvarenja neka napravi kontrolni UZV pregled za 1 tjedan. U slučaju opetovanog jačeg krvarenja i bolova neka se javi u najbližu bolnicu.