Spontani pobacaji

hulala1

Postovani, imam 25 godina i urednog sam zdravlja.
2012 - spontani u 5 mjesecu trudnoce (krvarenje dugotrajno, obilno, CRP preko 100; otvaranje i prijevremeni porod). Razlog: nista zvanicno, nezvanicno da mi je pukla vena koja povezuje mene i posteljicu. Nalazi: samo brisevi - pozitivno na enterokokus.
2016 - vanmatericna, rano otkrivena, dr jedan dan vidi nesto u jajovodu, drugi dan ne vidi, i mijenja se smijena, daju mi metrotrekstan (tako nesto). Dolazi moj doktor, gleda betu, koja je 70 i salje me kuci. Za 7 dana dolazim na kontrolu, i doktor govori da nema znakova da je bila vanmatericna, tuba nije prosirena, da on misli da je bila biohemijska.

Nalazi sto sam odradila i svi su uredni: hormoni svi, stitna, stecena trombofilija, koagulacija krvi, brisevi, papa. Ostalo jos da uradim na urodjenu trombofiliju.
Moje pitanje je: da li mozda muz moze biti uzrok problema, ako je kod mene sve uredno? Da on ima neke bakterije ili sta vec? Da li musko uopste moze biti razlog? On nije nijedan nalaz odradio do sada.
Dalje, koje nalaze jos preporucujete da se odrade?
P.S. Krvna grupa mi je 0 - slabo pozitivna (veoma rijetka), ali doktor na to ne obraca bas paznju, 2012 nisam primila RHOGAM, a 2016 jesam.
Ako mozete napisati nesto vise o ovom sto ste procitali, po vasem iskustvu, vjerujte mi da postajem ocajna.
Srdacan pozdrav i izvinite na dugom postu, trudila sam se da objasnim.
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzrok prvom pobačaju je najvjerojatnije bila infekcija (prema nalazu CRP-a), za drugi je pitanje da li je bila biokemijska trudnoća li vanmaternična. Ali to nije uzročno posljedično povezano. Muški faktor (loš spermiogram) može biti uzrok neplodnosti, dakle da nije moguće da dođe do oplodnje, što kod Vas nije bio slučaj. Učinite testove na trombofiliju, te će se prema tome odrediti terapija ukolik bude potrebna. Preporučio bih i da Vi i suprug odredite kariogram,

hulala1

Hvala na brzom odgovoru!
Cula sam za taj kariogram, ali ne vjerujem da ce mi dati uputnicu za to, jedva su mi dali i za trombofiliju, kao nemam 3 nuspjele trudnoce, vec dvije, a pretpostavljam da privatno dosta kosta. Znaci ovo su nalazi stecene trombofilije:
KOAGULACIJA
Faktor II - 104% (70-120)
Faktor V - 112% (70-120)
Protein C - 91% (70-140)
Protein S - 95% (60-130)
Antitrombin III - 110% (75-125)
Lupus Antikoagulans antitijela
(Skrining) - 47 sec (31-44)
Lupus Antikoagulans antitijela
(potvrdni) - 37 sec (30-38)

HORMONI I TUMORSKI MARKERI
Antitijela na Tireoglobulin 10.00 (0-115)
TSH - 1.19 (0.27-4.20)
Antitijela na Tiroidnu Peroksidazu - 12.60 (0-34)
LABORATORIJSKA IMUNOLOGIJA
EliA kardiolipin IgG - 1.6 (<10 negativan)
EliA kardiolipin IgM - 0.2 (<10 negativan)

Nisam napomenula da sam radila i TORCH koji je isto uredan. Znaci kad zavrsim nalaze za urodjenu trombofiliju, i ako bi to bilo uredno, ne vidim razlog zasto mi trudnoca ne uspjeva, da li je jednostavno sve moglo biti slucajnost, ili je to malo vjerovatno? I ako bi bilo uredno, da insistiram na uputnici za kariogram i to bi onda bila kompletna pretraga pretpostavljam.

Srdacan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazima izgleda da nema razloga da trudnoća ne bi uspjela. Kao što sam već rekao prvi pobačaj je vjerojatno nastupio zbog infekcije, a drugo je bila biokemijska trudnoća (ili izvanmaternična). Smatra se kako se na 100 oplođenih jajašca kod čovjeka rađa najmanje 10 do najviše 25 djece. Kariogram bi bilo dobro napraviti, ali prema svemu to najvjerojatnije nije uzrok neuspjelih trudnoća.

hulala1

Postovani, danas sam bila kod doktora, uspjela sam dobiti uputnice za spermokulturu i spermogram za muza. Medjutim spermogram da odradi je tako komplikovano u nasoj drzavi (BiH) izgleda, ne mogu uopste ostvariti kontakt da vidim gdje i kako se radi, ali kako ste vi napisali da nema potrebe, jer sam imala trudnocu, znaci dovoljno je da uradi spermokulturu i ja da ponovim briseve, da vidimo da nema bakterija, zbog prvog spontanog, i to je to?
Sto se tice kariograma, i to sam jedva uspjela dobiti, kao nemam osnovs za to jos, ali na moje insistiranje su dali, ali se iskomplikovalo da nisu dobre uputnice i ceka se oko 3 mjeseca ukupno, a privatno kosta 300 eura, pa sad za to sta ce biti ne znam.
Uglavnom, Vama hvala do neba, ne znam ni da li znate koliko pomazete. I to bi bilo to, za sad ne pisem vise. happy)

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Želim Vam sve najbolje.

jaca77

Postovani,
Prvi missed 19.7.2015. 9.5 tjedan, sljedeca trudnoca zavrsila se takoder missedom 22.7.2016. u 12. tjednu.
Nakon toga detaljnija obrada, kariogram - uredan kod oboje,test na trombofiliju:
MTHFR C677T homozigot;
PAI-1 homozigot,
MTHFR A1298C heterozigot-nosilac mutacije,
FAKTOR XIII heterozigot-nosilac mutacije,
PROTROMBIN II homozigot;
V LEIDEN homozigot.
Koncentracija faktora VIII 210,5 (70-150 %) ; FAKTORA IX 98 (70-150 %); FAKTOR X 76,6., VON Willebrand 81,9 (58-172%), a-PTT 29,4 (27,4-37,7 s), INR 1,06 (0,90-1,27)
Hormoni stitne:TSH 2,644;FT3 3,34;FT4 0,76.
Prolaktin 540. Antifosfolipidna antit.Igg 1,9; IgM 1,9.
TORCH toxoplazma neg.neg.; Cytomegalo v. IgM neg, IgG poz 52UA/ml;
Rubeola v.IgM neg,IgG poz 264UI/ml.
Brisevi negativni, test na klamadiju neg, ureaplazma neg, mikoplazma <10^4.
Broj trombocita 209. Fizioloska Adhezija i agregacija trombocita 610.
Zbog povisenog prolaktina propisan mi je Bromergon, 1x 1/2 2mjeseca.
Za slj. trudnocu terapija clexane 0,4ml, B6, B12 i folna, te duphaston 2x1.

Evo prije par dana,treca trudnoca ponovo zavrsava missedom u 9.2 tjednu. Kiretirana 5.9.2017.
Da li mi mozete reci je li potrebno jos neke pretrage uraditi prije planiranja sljedece trudnoce, nesto mora biti izostavljeno? Kao sto vidite i pored terapije trudnoca prekinuta po treci put.
Srdacan pozdrav