Stimulacija Clomifenom

leonie

Postovani, bila bih zahvalna i na Vasem strucnom misljenju buduci da vise ne znam cijim uputama se nakloniti od 3 razlicita ginekologa.
Ukratko: Od 2014 do 11 mjeseca 2017 uzimala Yasmin tbl. propisanu od ginekologa radi potvrdjene dijagnoze PCOS.
ZM 1.11.2017 tada sam uzela i posljednje pakovanje Yasmin tbl. Radi planiranja trudnoce. Od 11 mj. 2017 do danas nisam dobila ciklus.

UZV: 2.1.2018 uterus u AVF-u, uredne velicine, uredan echo. PAPA test uredu. PCOS obostrano bez znakova ovulacije.
Lab. hormoni: 02.01.2018
TSH 1.63 mcgU/ml; Prolactin 7.9 (4.8-23.3)ng/ml
Androstendion 2.57 (0.30-3.7) ng/ml
*DHEA- Sulfat 341 ( 30-430)mcg/dl/
*Testosteron 0.82 (0.08-0.48ng/ml)
FSH 5.6mlE/ml
LH 20.9 mlE/ml
Inzulinska rezistencija iskljucena (HOMA Index (1.5.), BMI 19.5,

1. Ginekolog - raditi na bebi, nema potrebe za stimulacijom ovulacije s Clomifenom za sad. Ukoliko ne dodje do trudnoce u roku 1god tek onda razmisljati o stimulaciji. Za sad uzimati Inofolic granule te Folnu kao dodatak prehranii pa vidjeti sto ce se dogoditi za 2-3 mj.

2. Ginekolog- nakon prestanka uzimanja kontracepcije poceti s Duphaston tbl 2x1 od 15. dana ciklusa. (po savjetu 1. ginekologa nisam to ucinila jer smatra da NEMA potrebe za tim).
3. Ginekolog (radi promjena prebivalista morala sam promijeniti i ginekologa,)- smatra da Yasmin nije bio mozda najbolji izbor za mene od svih konraceptiva koji su na trzistu te je misljenja da treba poceti s stimulacijom ovulacije s Clomifenom s obzirom na hormonalni status i policisticni izgled jajnika. Prije pocetka stimulacije s Clomifenom zahtjeva da se uradi spermiogram supruga radi utvrdjivanja njegove plodnosti te ukoliko bude sve uredu da cemo krenuti s Clomifenom.
S obizirom da nije uopce dao vaznost kasnjenju ciklusa te mi nije propisao nikakvu terapiju za izazivanje krvarenja dok ne bude gotov spermiogram od supruga, je li ima potrebe da se opet javim (Duhpaston tbl?) ili da cekam svoj sljedeci pregled koji ce biti tek kad nalaz od supruga bude gotov (u roku 3-4tj).

Koje je Vase misljenje po pitanju Clomifena? Cijem misljenju da se naklonim? Sto da radm?

Lijep pozdrav i hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, suprug svakako treba učiniti spermiogram. Nalaz Vaših hormona (LH) govori u prilog policističnih jajnika. Ono što stvara problem je to što kod Vas nije određena bazalna vrijednost hormona (to se radi 3. dan menstruacijskog ciklusa). Za početak bi preporučio da učinite nalaze hormona 3. do 5. dana ciklusa. Treba odrediti i vrijednost progesterona 21. dana ciklusa. Prema toj vrijednosti (progesterona) vidjet će se da li imate ovulaciju. Ukoliko nema ovulacije svakako treba pokušati sa stimulacijom.