trudnoća i hirzutizam

ella

28 mi je godina.Prvu mjesečnicu dobila sam sa 10 g.Mjesečnice su redovite(31/6),prva dva dana obilne.Od 18 godine imam problema sa dlakavošću.Dvije godine pokušavam zatrudniti. Ginekološki pregled otkrio je policistične jajnike

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Vaši šturi podaci ukazuju da se vjerojatno radi o policističnim jajnicima koji su često spojivi s izostankom ovulacije, zbog čega možete imati problema s neplodnošću. Bilo bi uputno napraviti hormonsku analizu kako bi se mogao procijentiti najoptimalniji oblik terapije za poticanje ovulacije, što bi moglo riještiti Vaš problem. Ipak, morate biti vrlo oprezni radi toga jer zbog mlade životne dobi i policističnog izgleda jajnika možete snažno reagirati na poticanje ovulacije što može dovesti do uvećanja jajnika (tzv. hiperstimulacija). Stoga se morate obratiti ginekologu koji će odrediti minimum pretraga koje će Vas dovesti do željenog rezultata. U ovoj obradi nikako se ne smije zaboraviti i na drugu stranu, Vašeg partnera koji će također morati napraviti najnužniju pretragu, spermiogram.

ella

DRAGA DR. KUPEŠIĆ!
PODACI SU ŠTURI JER VAM NIKAKO NISAM MOGLA POSLATI CIJELO PITANJE.URADILA SAM JOŠ PROŠLE GODINE HORMONSKU ANALIZU I JEDINO ŠTO JE OSTALO JEST SPERMIOGRAM SUPRUGA.DO OVULACIJE DOLAZI SVAKOG MJESECA(IMAM KUĆNI TEST-APARATIĆ) I NA GINEK. PREGLEDU JE VIDLJIVO DA JE I BAŠ TADA DOŠLO DO OVULACIJE.U NASTAVKU ĆU VAM NAPISATI NALAZE TIH PRETRAGA.JOŠ JEDINO DA VAM SPOMENEM DA DIANE NE PODNAŠAM(UDEBLJALA SAM SE,MUČILE SU ME VRTOGLAVICE,MUČNINE I GLAVOBOLJE).NAJLJEPŠA VAM HVALA STO STE MI ODGOVORILI TE SE NADAM DA ĆE VAM OVI NALAZI BITI DOVOLJNI DA MI ODGOVORITE KOME DA SE OBRATIM U VEZI HIRZUTIZMA I KOJE SU MI ŠANSE DA OSTVARIM TRUDNOĆU.
HORMONI:/5D.C./ LH 4,4; FSH 4,8; PRL 11,4; ESTRAD 154;DHEAS 4,87;FT 6,4. /21D.C./ESTRAD307 PROG 20,2
ŠTITNJAČA:73 2,2 T4 81 TSH 5,4 ATI-TMA ATI-TG NEG.
NALAZ GINEKOLOGA:UTERUS 64X30X37 SINISTROPONIRAN HOMOGENE GRAĐE.E.JE U PROLIFERACIJI -8MM.D.JAJNIK 45X22 SA VODEĆIM FOLIKULOM 17MM.L.JAJNIK STRAGA UZ UTERUS 27X18 POLICIST.RETROUTERINO B.O.