trudnoća i trombofilija

mo123

Poštovni, trudna sam 12tjedana... Ovo mi je druga trudnoća...U prvoj trudnoći sam krvarila prvih nekoliko mjeseci,u 37tjednu sam rodila dječaka 2650g i 49cm...
Nakon tri godine sam jedva i to uz pomoć klomifena ostala trudna....Moja nova dr. mi je odmah dala uputnicu za Faktor V, Faktor II, MTHFR I Pai 1....te za Proteine s itd...
Ove prve nalaze sam dobila i glase ZA PRVA DVA FAKTORA NEMA MUTACIJE A,ZA mthfr - HETEROZIGOT (mut/wt), a Polimorfizam 4G/5G na položaju 675 u inhibitoru plazminogen aktivatora tip1 PAI prisutan 4g polimorfizam na jednom alelu....
Naime, zanima me vaše mišljenje što u biti znaći nalaz,da li potvrđuje trombofiliju....i što bi preporučili kao terapiju.....
Inaće majka mi je izgubila jednu bebu u 5mj trudnoće.... I još nešto me zanima, u prvoj trudnoći sam imala strašne glaobolje, i vrlo česte ponekad i po 2dana me zna boliti glava, a tako i sada u ovoj patim od čestih glavobolja, zanima me da li je to normalno za trudnoće ili????
Unaprijed Vam zavaljujem i nadam se vašem skorom odgovoru......

Dejan Šakoronja, dr. med.

Potvrđuju. Dobra bi bila heparinska profilaksa.

suki84

Poštovani doktore,
imala sam dvije trudnoce koje su zavrsene kiretazom u 8-9 tjednu
Prva blighted, druga misses ab.
Izmedju ostalih nalaza poslana sam da uradim antitrombin, protein S, protein C, LA SKRININ - svi u redu
kao i MTHFR, PAI i faktor II
Za MTHFR i faktor II nisu pronadjene mutacije a za PAI gen je pronadjen "4G/5G genotip koji dovodi do povecane ekspresije PAI gena odnosno povećanih nivoa plazminogen aktivator inhibitora 1"
Takođe sam radila i glukozu, hormone stitne zlijezde kao i antitjela, TORCH...
Molim Vas za misljenje po pitanju ovog nalaza u vezi PAI

Dejan Šakoronja, dr. med.

U idućoj trudnoći nužan je heparin.

suki84

Hvala puno na brzom odgovoru.
Svakako cu otici hematologu prije planiranja sledece trudnoce ali da li smatrate da je potrebno terapiju ukljuciti od pozitivne bete ili kasnije?
Da li bi trebala uzimati aspirin i prije trudnoce?
Interesuje me Vase misljenje

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kad se ustvrdi trudnoća uz pomoć UZV-a tek tada. Aspirin ne ako ćete dobitavti heparin. Prije ne treba.

Ivana12

Postovani, da li i ako jeste koja terapija je potrebna u trudnoci sa sledecim nalazima:
MTHFR-nije detektovana mutacija
Leiden V-nije detektovana mutacija
Prontombin II-nije detektovana mutacija
PAI-1 4g/5g heterozigot.
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemate sve faktore trombofilije pa vam ne mogu komentirati nalaz.

Ivana12

Nisam sigurna na sta mislite,evo nalaza:
MTHFR C677T-nije detektovana mutacija
Faktor koagulacije V (Leiden V R506Q) nije detektovana mutacija
Faktor koagulacije II (Protombin II G20210A) nije detektovana mutacija

PAI-1- 4G/5G genotip
heterozigot

Da li vam nesto znace ove analize?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Fali vam F XII; ACA; LAC, FVII. Dakle nalazi koje ste napravili su nepotpuni.
Ovi koje ste napravili ne ukazuju na trombofiliju.

Ivana12

U redu, hvala. Napravicu i ostatak nalaza. Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Riley

Postovani
Nakon spontanog u 9-oj nedelji, uradila sam test za trombofiliju.
Nalaz je slijedeci:
MTHFR - NORMALAN
PAI-1 - HETEROZIGOT 4G/5G (nosilac mutacije)
MTHFR A1298C - HETEROZIGOT AC (nosilac mutacije)
Faktor XIII - HETEROZIGOT GT (nosilac mutacije)
Faktor II protrombin - normalan
Faktor V Leiden - normalan (nalazi radeni u Sarajevu).

Posto imam zakazano tek za mjesec dana, molim Vas za vase misljenje!?
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebat će heparinska profilaksa.