TSH i trudnoća

Leptirica89

Poštovani doktore,

možete li mi reći koja je idealna vrijednost TSH za začeće? Radila sam hormone štitnjače i nalaz je ovakav:
TSH - 0,8359
FT3 - 2,62
FT4 - 0,98

Vidim da je sve u okviru referentnih vrijednosti,ali mi je ginekolog rekao da je TSH nizak. Nije mi dao nikakvu terapiju niti me uputio negdje drugo, već mi je samo rekao da pratim stanje. Molim Vas za Vaše mišljenje s obzirom na nalaz. Da li je ovakav rezultat prepreka trudnoći?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan nalaz. Nije prepreka trudnoći.

MajaPčelica

Poštovani doktore,

smatra li se vrijednost TSH 2,9 u prvom trimestru trudnoće urednom? I općenito, idu li nova istraživanja u smjeru da se TSH do vrijednosti 4 tijekom čitave trudnoće zapravo ne regulira i ne snižava? Naime, moj TSH je u prvom trimestru bio 2,9, endokrinologinja mi je savjeovala još jednom vaditi krv u 20. tjednu i ukoliko je vrijednost TSH do 4 ga više ne moram kontrolirati. Antitijela su u granicama referentnih vrijednosti, kao i FT4. U obitelji nema bolesti povezanih sa štitnjačom i nikada do sada nisam niti uzimala ikakve lijekove za nju. Znam da ste Vi ginekolog, ali ipak bih htjela čuti i Vaš stav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana u trudnoći je hipotireoza određena vrijednostima TSH iznad 2,5 (prvo tromjesečje) i sniženom razinom fT4. U drugom i trećem tromjesečju uredna razina TSH je do 3,0. Terapija se preporuča ženama s vrijednostima TSH iznad preporučenih za određeno tromjesečje, uz sniženu razinu fT4, i svim ženama koje imaju TSH veći od 10 (bez obzira na vrijednosti fT4)