Tumacenje hormonskog statusa

Iskra81

Postovani doktore, imam 33 godine, redovne i obilne menstruacije. Zamolila bih Vas da mi protumacite HS, radjen 3. dana ciklusa:
- FSH 14.55 mlU/mL Folikularna faza: 3.5-12.5
Ovulaciona faza:4.7-21.5
Luteinska faza: 1.7-7.7

- LH 6.85 mlU/mL Folikularna 2.4-12.6
Ovulaciona 14.0-95.6
Lutealna 1.0-11.4

- Estradiol 48.04 pg/ml Folikularna faza 12.5-166
Ovulaciona faza 85.8-498
Lutealna faza 43.8-211

- Estradiol (pmol/l) 176 pmol/l Folikularna faza 46.0-607
Ovulaciona faza 315-1828
Lutealna faza 161-774

- Progesteron 2.18 nmol/L Folikularna 0.6-4.7
Ovulaciona 2.4-9.4
Lutealna 5.3-86

- Prolaktin 284.5 ulU/mL 102-496

- TSH ultra 3.66 mikrolU/ml 0.27-4.20

Hvala unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koji je vaš problem, tj zbog čega ste radili hormonski status.
FSH je visok kao i TSH. Pretpostavljam da radite na trudnoći.

Iskra81

Radila sam radi odredjivanja odgovarajucih pilula za kontracepciju. Sa 3 vrste pilula (Logest, Midiana i Jeanine) sam imala konstantno probojno krvarenje i posle perioda prilagodjavanja.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Obratite se endokrinologu.

Iskra81

Izvinite sto Vas gnjavim, samo da objasnim. Imam Hashimoto, ali nije mi data terapija, osecam se dobro, hormoni T3 i T4 su mi ok. TSH mi je bio blizu 8 (nisam u tom periodu koristila kontraceptive), ali se, kad sam pocela da koristim pilule za kontracepciju snizio. Da li smatrate da sa ovakvim hormonskim statusom ne bi trebalo da koristim kontraceptive?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da vam treba terapija za štitnjaču svakako.

Iskra81

Hvala, doktore, na strpljenju i odgovorima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.