tumačenje nalaza

srce1301

Doktore,molim vas vase misljenje krvnog nalaza 5 dan menstruacije.
folitropin- 3.50
litropin- 13.22
estradiol- 243
testosteron- 1.83
prolaktin- 293.51

puno vam hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se od tzv. inverziji FSH; LH, te vjerovatno izostanku ovulacije, i pcosu.

nnensi

Postovani,

Imam 41 godinu i sljedeci nalaz ultrazvuka dojke: palpatorni nalaz na obje dojke uredan, koza, potkoza, ariole, i bradavice su uredne ehostrukture, na desnoj dojci supramamilarno hipoehogena jasno ogranicena formacija 6mm sa 4mm. Nije preporucena kontrola. Mozete li mi reci nesto vise. Hvala unaprijed.

Boja5

Poštovani, molim malu pomoć oko tumačenja nalaza.
Dakle, uradjen mi je PAPA test u kojem piše sledeće:
1) Skvamozna intraepitelna lezija (SIL) CIN II
2)Diskeratoza

Posle toga mi je uradjena kolposkopija te na nalazi piše sledeće:
1)Ektopija
2)Jod negativna polja

Doktorica mi je ponovila PAPA test na koji moram da sačekam 10 dana te da uradim biopsiju.
Molim Vaše mišljenje.
Hvala lijepo

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nensi imate forum o dojci. Tamo ćete dobiti više informacija.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Boja, sve je prema algoritmu. Savjetujem da napravite bris na HPV.
Vjerovatno se radi o promjenama uzrokovanih uz HPV virus.

srce1301

Poštovani doktore,molim Vas sada još tumačenje nalaza 22.dana ciklusa:
folikularna faza do 0.64
luteralna faza 3.82-50.6
opaska: metoda CMIA
progesteron: 0.60

bila bih Vam jako zahvalna ako bi mi dali kakav savjet kako zatrudnjeti..znam da velite da moja ginekologica najbolje zna,ali ja bih htjela Vaše mišljenje.
puno hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je sve drugo dobro savjetujem indukciju klomifenom.

srce1301

Da,spermiogram je jako dobar,hvala Bogu.
Koje je vaše mišljenje o čajevima?(vrkuta,bijela kopriva,marulja)?
Dali pomaže?
I još jedno pitanje- dali se osječa kak pukne cista na jajniku?mene zna probosti na 2-3 sekunde pa je dalje sve ok.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam što bih vam tekao o čajevima. Da li pomažu zaista ne znam.
Važno je da ne štete. Bavim se konvencionalnom medicinom a ne travarstvom.

marelica2

Poštovanje doktore,
Prije dvije godine mi je ustanovljen psco nisam sama od sebe menstruaciju uopce mogla dobiti ,jajnici su mi povecani te imam problem s aknama masnom i tankom kosom i blagom dlakavoscu...
pila sam bellaru sve dok mi menstruacija nije pocela slabjeti i pocela trajati samo jedan dan i to u obliku smedeg iscjedka. Doktorica mi je tada pripisala estrofem koji sam pila prvih 9 dana ciklusa zajedno s bellarom i onda je menstruacija bila normalna par mjeseci i ponovno pocela slabjeti sve do tog slabog smedeg iscjedka. Ginekologica me "skinula" s ferapije i rekla da pricekam svoju menstruaciju te ponovim hormonalne pretrage. Kako menstruaciju bez pomoci tableta nisam mogla dobit 4 mjeseca a i ultrazvukom je ustanovljeno da ni necu moci jer mi je endometrij priblizno 3 milimetra ginekologica je rekla da napravim pretrage odmah i to bilo koji dan jer nemam ciklus. I evo dosli su mi nalazi i to svih hormona ali je ginekologica podvukla one koji odstupaju i to su :
17-hidroksiprogesteron 4.4
LH 16.0
FSH 6.4
Androstendion 15.6

isto tako je rekla da su ostali hormoni u redu i da prema tome uzrok samog psco nije u hipofizi ili stitnjaci nego u samim jajnicima i da se to kao vidi iz tih podataka iz nalaza koje sam vam gore napisala te me zeli vratiti natrag na bellaru ponovno nakon sto umjetno izazove krvarenje estrofemom i duphastonom i da nije potrebno ici endokrinologu

Mene zanima slijedece :
Da li je to stopostotno sigurno da je problem iskljucivo samo u jajnicima a ne jos u nekoj zlijezdi?Dali je mozda mofuce da imam mozda kongenitalnu adrenalnu hiperplaziju o kojoj sam citala na internetu koja moze imat slicne simptome kao psco? ii sto bi mi vi preporucili kako da se dalje lijecim; da li da ponovno ispocetka pijem kontracepciju pa ako opet bude problema s oskudnom menstruacijom dodam tomu i estrofem ili postoji nesto drugo?

hvala unaprijed na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemate kah. Slažem se s mišljenjem vaše doktorice. Uzrok su samo pcos.
No pilule nisu jedini način liječenja. Pročitajte temu o pcosu na našim stranicama.
Važna je redukcija kilograma, vježbanje, antidijabetički lijekovi, drilling itd.
Dakle mnogi su načina komplementarnog liječenja.
Svakako možete posjetiti i endokrinologa.